250. kadłub do samolotu F-35 zjechał z linii produkcyjnej

F-35 (fot. BAE Systems)

BAE Systems zakończyło budowę 250. kadłuba do samolotu F-35 Lightning II. Konstrukcja powstała w zaawansowanym technologicznie zakładzie produkcyjnym BAE Systems w Samlesbury, Lancashire, gdzie firma zatrudnia około 1500 osób dedykowanych do prac nad tym programem.

Wyprodukowana na supernowoczesnej, zintegrowanej linii produkcyjnej Spółki, sekcja zostanie wyposażona i przejdzie rygorystyczne testy. Po zakończeniu tej fazy, kadłub będzie przetransportowany do zakładu montażowego Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie, gdzie zostanie zintegrowany z resztą samolotu.

"Zakończenie produkcji 250. kadłuba F-35 Lightning II pokazuje postęp jakiego dokonaliśmy i podkreśla nasze możliwości uczestniczenia w programie. Każda wyprodukowana przez nas część przynosi nie tylko korzyści firmie i pracownikom, ale również pomaga stworzyć pracę dla 500. przedsiębiorstw z Wielkiej Brytanii, wchodzących w skład łańcucha dostaw," powiedział Jon Evans, dyrektor produkcji F-35 Lightning II w BAE Systems.

Zakład montażowy w Samlesbury obecnie jest rozbudowywany – zyska 4,500m² powierzchni. Prace mają zostać ukończone w styczniu 2017 roku. Kiedy obiekt zostanie oddany do użytku, będzie on zdolny do produkcji 160 kadłówbów rocznie, co stanowi wzrost o ponad 150% wobec obecnego poziomu.

Ekspansja zapewni również większą pojemność zakładu, w tym większe obszary dla lakierni i prac związanych z montażem podzespołów.

BAE Systems produkuje kadłuby oraz pionowe i poziome stateczniki dla każdego samolotu F-35 Lightning II.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus