Zmarł “Ojciec Kanadyjskich Gęsi” Bill Lishman

Bill Lishman podczas lotu

Nie żyje kanadyjski artysta i wynalazca Bill Lishman. Zmarł w swoim domu w Ontario. Miał 78 lat. Bill Lishman, wielokrotnie nagradzany kanadyjski artysta, pisarz i filmowiec był pierwszą osobą na świecie, która poprowadziła klucz dzikich gęsi lecąc przez siebie skonstruowanym małym samolotem. Jego historia stała się inspiracją dla nominowanego do Oscara filmu „Fly Away Home” z 1996 roku.

Pomysł by polecieć w kluczu gęsi przyszedł Lishmanowi do głowy w połowie lat 80-tych, kiedy leciał zbudowanym przez siebie samolotem i nagle na krótko dołączyło do niego stado gęsi.

- Wrócił do domu oniemiały z zachwytu, że zobaczył z bliska ptaka w locie, gdy poczuł, jak uderza piórami skrzydeł w powietrze, jak brzmi trzepot gęsich skrzydeł – mówi jego córka Carmen – To doświadczenie było dla niego tak magiczne, że musiał je powtórzyć.


Pierwszy lot na czele klucza 12 gęsi w formacji V jej ojciec odbył w 1988 roku, a pięć lat później, po wielu latach przygotowań i walki z biurokracją, Lishman osiągnął sukces prowadząc stado gęsi kanadyjskich z Ontario do Północnej Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Z szesnastu ptaków w stadzie, czternaście samodzielnie powróciło w 1994 do Ontario, co przypieczętowało sukces całej operacji, nazwanej „Operation Migration”.W kolejnych latach Lishman kontynuował swoje wysiłki i wykorzystując swoje doświadczenia z gęśmi, podjął próbę prowadzenia w lotach migracyjnych zagrożonych gatunków, przede wszystkim Żurawia krzykliwego. W 1996, w oparciu o historię Lishmana i jego książkę z 1995 roku („Father Goose” – Ojciec Gęsi), nakręcono film pod tytułem „Droga do domu” (ang. Fly away home).

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus