Przejdź do treści
A320 po wodowaniu na rzece Hudson.jpg
Źródło artykułu

Załoga i pasażerowie "Cudu na rzece Hudson" ponownie razem

12 czerwca, w Carolinas Aviation Museum, w Karolinie Północnej, pojawiła się załoga i pasażerowie samolotu A320 linii US Airways, który 15 stycznia 2009 r. szczęśliwie wodował na rzece Hudson, w Nowym Jorku. Ocaleli zebrali się, aby ponownie obejrzeć kadłub maszyny, która zmieniła ich życie.

Wrak statku powietrznego został dwa dni wcześniej przetransportowany z New Jersey i ma pozostać na placówce, jako stała ekspozycja. Podczas zamkniętej sesji, kapitan Chesley Sullenberger, inni członkowie jego załogi, a także niektórzy pasażerowie wspominali dzień, kiedy chwilę po starcie z lotniska La Guardia w Nowym Jorku samolot zderzył się ze stadem gęsi i musiał ze 155 osobami na pokładzie awaryjnie wodować.

Wśród personelu pokładowego znajdowała się stewardessa Doreen Walii, która od ponad 30 lat wykonuje ten zawód i która prawdopodobnie spędziła w powietrzu najwięcej czasu ze wszystkich przebywających na pokładzie. Po locie wspominała, iż gdy usłyszała, jak Sullenberger zapowiedział żeby pasażerowie szykowali się na uderzenie, to pomyślała, że to było jej ostatnie demo. „Tyle lat w powietrzu i kto słyszał coś podobnego, kto przeżył słysząc coś podobnego? Jestem pewna, że dla wielu ludzi, którzy zginęli w katastrofach, ostatnią rzeczą, jaką słyszeli to było właśnie to”, powiedziała.

„Myślę o tym samolocie, jak o naszym zbawcy, maszynie, która uratowała nasze życia”, stwierdziła pasażerka tego lotu, Beth McHugh. Inni dodawali, że to zdarzenie połączyło wszystkich ocalałych w wielką rodzinę, która pozostaje teraz ze sobą w bliskich kontaktach. W odniesieniu do wraku samolotu, to zamiast przywrócić mu jego dawną świetność, jak to zwykle dzieje się ze statkami powietrznymi, muzeum zdecydowało o udostępnieniu A320 w tym samym stanie, w jakim znajdował się on w momencie wyciągnięcia z rzeki. Dyrekcja placówki planuje jedynie dodatkowo zamontować monitor, który pozwoli odwiedzającym zobaczyć, jak może wyglądać wodowanie z perspektywy wnętrza kabiny.

Czytaj również:
Ostatnia podróż A320, który wodował na rzece Hudson
A320, który wodował na rzece Hudson atrakcja muzeum lotniczego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony