Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wkrótce pierwszy lot sterowca nowej generacji

Firma Aeros poinformowała, iż w najbliższych tygodniach jej długi na 81 m lżejszy od powietrza transportowy statek powietrzny odbędzie swój dziewiczy lot. Spółka z siedzibą w Los Angeles, pracuje nad projektem Aeroscraft od 2007 r. i na początku tego roku rozpoczęła testy unoszenia.

Prace nad konstrukcją postępują, a celem pierwszego lotu jest ocena interfejsu pilota oraz działania systemów kontroli lotu. W ramach tego programu, firma opracowała również model Aeroscraft ML866, który będzie około dwukrotnie większy od obecnego projektu. Badany pojazd wykorzystuje "innowacyjny system zarządzania utrzymywaniem się w powietrzu", podała spółka. ML866 posiada sztywną konstrukcję i będzie w stanie przenosić do 66 ton ładunku dla operatorów wojskowych i komercyjnych.

Spółka planuje również zbudować większą wersję oznaczoną jako ML868, zdolną do przewożenia do 250 ton. Oba sterowce będą w stanie operować na odległość do 5700 km, wykonywać loty z prędkościami dochodzącymi do 100 węzłów i spalać około 66% mniej paliwa niż porównywalne osiągami konwencjonalne statki powietrzne. Konstrukcja będzie w stanie lądować pionowo i wyładowywać cargo bez konieczności wymiany balastu, minimalizując konieczność obsługi naziemnej i budowy wymaganych do tego obiektów. W ramach rozwoju Aeroscraft, firma Aeros współpracuje z Amerykańskim Departamentem Obrony, DARPA oraz NASA.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony