Udany oblot gigantycznego sterowca Airlander 10
Gigantyczny sterowiec Airlander 10 pomyślnie odbył swój pierwszy lot – poinformował jego producent, firma Hybrid Air Vehicles. Oblot tej ponad 90-metrowej konstrukcji miał miejsce na lotnisku Cardington w hrabstwie Bedfordshire w Wielkiej Brytanii i trwał 15 minut. Airlander wzniósł się na 150 metrów i osiągnął prędkość 35 węzłów.
- Wypełniliśmy wszystkie założenia na ten lot, sprawdziliśmy działanie wszystkich systemów i zachowanie sterowca oraz stan powłoki i ciśnienie panujące wewnątrz kadłuba. Maszyna w powietrzu zachowywała się wspaniale – powiedział po locie szef pilotów-oblatywaczy.
60 proc siły nośnej Airlandera 10 wytwarza wypełniony helem kadłub. Pozostałe 40 proc. pochodzi z aerodynamicznego kształtu sterowca i silników.
92-metrowej długości kadłub sterowca tworzą trzy połączone ze sobą zbiorniki w kształcie cygar o łącznej objętości 38 tys. metrów sześciennych, wypełnione niepalnym helem.
Według konstruktorów, statek powietrzny będzie mógł utrzymać się w powietrzu do dwóch tygodni, latając z prędkością do 150 kilometrów na godzinę. Jego ładowność to 48 pasażerów lub 10 ton ładunku przy masie własnej 20 ton. Zużycie paliwa na kilometr lotu ma być pięciokrotnie mniejsze niż w przypadku samolotów o podobnej zdolności przewozowej.
Spółka Hybrid Air Vehicles zapowiedziała dalsze próby w locie.
Komentarze