Uczniowie opracowali adapcyjne winglety do B737
Departament Transportu USA ogłosił, iż trzej uczniowie szkoły średniej zdobyli nagrodę innowacyjności za opracowanie adaptacyjnych wingletów do B737, których zastosowanie może pomóc zaoszczędzić ogólnoświatowej flocie tych samolotów aż do 2 mld dolarów rocznie.
Miraj Rahematpura, Christopher Muckle i Mario Chris z Middletown, w stanie Connecticut, zgłosili ich projekt w konkursie zorganizowanym przez Departament Transportu, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju nauki i technologii. "Muszę powiedzieć, że byliśmy pod wrażeniem jakości i wartości ich pracy w świecie rzeczywistym", powiedział Sekretarz Transportu USA, Ray LaHood. "Oni nie tylko zbudowali zaawansowane technologicznie winglety, ale też byli w stanie opisać ich zastosowanie z wyjątkową jasnością i dojrzałością", dodał.
Obecnie używane w B737 winglety ustawione są pod 26-stopniowym kątem, który najlepiej zmniejsza opory na wysokościach przelotowych i sprawia, iż samolot spala o ok. 3 procent mniej paliwa. Zespół wykorzystał modele komputerowe do opracowania wingletów, których kąt ustawienia można efektywnie zmieniać podczas operacji startu i lądowania. Zastosowane rozwiązania nie powodują znacznego zwiększenia wagi samolotu i wymagają jedynie nieznacznego zaingerowania w strukturę skrzydła. Doświadczenia przeprowadzone przez zespół wskazują, iż opracowana technologia może poprawić zużycie paliwa nawet o 10 procent, wyjaśniał LaHood. Dzięki temu operatorzy B737 mogą zaoszczędzić rocznie ponad 2,7 mld litrów paliwa lotniczego.
Komentarze