Solar Impulse 2 gotowy do wznowienia lotu dookoła świata

Solar Impulse

Po dziewięciu miesiącach postoju na Hawajach, samolot Solar Impulse 2 jest już gotowy do wznowienia swojego lotu dookoła świata. Do końca kwietnia, jego piloci będą oczekiwać na korzystne warunki meteorologiczne. Jeśli aura będzie sprzyjać, ten jednomiejscowy statek powietrzny wykona przelot z Oahu do Ameryki Północnej, gdzie opcje lądowania obejmują Vancouver, San Francisco, Los Angeles i Phoenix.

Stamtąd samolot będzie kontynuował lot w kierunku wschodnim, a następnie przekroczy Atlantyk w drodze do Abu Dhabi, skąd wystartował w ubiegłym roku. Podróż została przerwana w lipcu 2015 r., po tym jak pilot Andre Borschberg wykonał przelot z Japonii na Hawaje, gdzie stwierdzono przegrzanie akumulatorów statku powietrznego.

Aby wyeliminować w przyszłości ryzyko kolejnych zdarzeń tego typu, zespół postanowił wyposażyć samolot w system chłodzenia, a także opracował nowy model ogniw, które musiały zostać wyprodukowane w Korei. Solar Impulse został zaprojektowany w celu udowodnienia rentowności i korzyści dla środowiska wynikających z zastosowania w samolotach ekologicznego napędu wykorzystującego jedynie energie słoneczną. Konstrukcja wyposażona jest w 17 tys. ogniw słonecznych, które zasilają cztery silniki i ładują baterie litowe, stosowane w nocy. Do tej pory, projekt Solar Impulse pochłonął już 29 milionów dolarów.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.solarimpulse.com

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus