Singapur będzie testował Volocopter 2X eVTOL

Volocopter 2X eVTOL podczas testów w Dubaju, fot. ainonline.com

Niemiecka firma Volocopter ogłosiła, że w drugiej połowie 2019 r. w Singapurze przeprowadzi miejskie testy w locie 2X eVTOL, elektrycznego drona pionowego startu i lądowania, przystosowanego do przewozu pasażerów. Według producenta, testy mają na celu sprawdzenie zdolności statku powietrznego do operowania w środowisku miejskim i możliwości potencjalnego rozpoczęcia jego użytkowania, jako powietrznej taksówki. Volocopter będzie współpracował z miejscowym Urzędem Lotnictwa Cywilnego w celu ustalenia wymogów bezpieczeństwa i zakresu lotów testowych.

 "Przygotowujemy się do wdrożenia pierwszych stałych tras w miastach" - powiedział Florian Reuter, prezes Volocopter. "Singapur jest logicznym partnerem i prawdziwym pionierem w dziedzinie technologii i rozwoju miast. Jesteśmy przekonani, że jest to kolejny ważny krok, aby usługi taksówek powietrznych stały się rzeczywistością", dodał.

Dwumiejscowy Volocopter 2X posiada zasięg 17 mil (27 km), udźwig 353 funtów (160 kg) i maksymalną prędkość 62 mph (100 km/h). Jego napęd stanowi 18 elektrycznych silników zamontowanych na lekkiej ramie z włókna węglowego, z których każdy porusza dwułopatowe śmigło. Taka liczba silników ma zabezpieczać możliwość bezpiecznego kontynuowania lotu nawet w przypadku awarii kilku jednostek. Dodatkowo maszyna jest wyposażona w spadochron ratunkowy.

W 2016 r. firma Volocopter otrzymała tymczasowe zatwierdzenie niemieckiego nadzoru lotniczego dla modelu 2X i podkreśla, że "współpracuje z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), aby uzyskać pełny certyfikat umożliwiający przewóz pasażerów." We wrześniu 2017 r. w Dubaju spółka przeprowadziła pierwszy publiczny lot tej bezzałogowej konstrukcji, a w styczniu 2018 r. pierwszą demonstrację w Stanach Zjednoczonych podczas wystawy Consumer Electronics Show w Las Vegas.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus