Piloci cargo sprzeciwiają się propozycjom lotów w składzie jednoosobowym

Pilot w kokpicie

Projekt ustawy Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) złożony do Kongresu, obejmuje kwestię rozpoczęcie badań nad wykonywaniem lotów samolotów komercyjnych w załodze jednoosobowej. Kilka grup pilotów stanowczo lobbuje przeciwko temu pomysłowi, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem. "Pomysł, aby wykonywać loty samolotami w załodze jednoosobowej lub konstrukcjami pilotowanymi autonomicznie, powoduje poważne obawy amerykańskiej opinii publicznej", głosi wspólne oświadczenie wydane przez kilka stowarzyszeń pilotów linii lotniczych (Air Line Pilots Association, Independent Pilots Association oraz International Brotherhood of Teamsters Airline Division).

"Zatwierdzając argumenty, które promują loty jednoosobowych załóg komercyjnymi samolotami transportowymi, Kongres podważa lata wprowadzania środków bezpieczeństwa i może narazić ludzi na niebezpieczeństwo", stwierdziły stowarzyszenia w oświadczeniu.

Projekt ustawy określa, że program badań i rozwoju będzie prowadzony przez FAA, w porozumieniu z NASA i innymi agencjami. Program będzie badał technologię potrzebną pilotowi do wykonywania lotów samolotami cargo w załodze jednoosobowej, wspomaganemu przez specjalne systemy komputerowe. "Wraz z rosnącą częstotliwością zgłoszeń odnośnie działalności hakerów internetowych, liczby wypadków wojskowych i cywilnych dronów oraz informacji o wypadkach autonomicznych samochodów, uważamy, że jakakolwiek poważna analiza tej technologii jest w najlepszym wypadku przedwczesna" – podkreślają stowarzyszenia.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus