Pierwszy rok testów w locie Bell V-280

V-280 tilt-rotor, fot. thedrive.com

Innowacyjny zmiennowirnikowiec V-280 firmy Bell Helicopter zakończył pierwszy rok testów w locie. W ostatnim czasie statek powietrzny został przebazowany z bazy w Amarillo do centrum badań lotniczych w Arlington w Teksasie. "Przejmujemy V-280 w ramach następnego etapu testów, aby zademonstrować i przeprowadzić więcej prób w locie", powiedział James Mercereau, kierownik operacji lotniczych w Darlington. Zespół planuje wykonać loty na pełnej prędkości 280 węzłów, a także zademonstrować możliwość wykonywania zawisu.

Jak dotąd, konstrukcja spędziła w powietrzu prawie 85 godzin. Podczas testów wykonywała loty z prędkościami dochodzącymi do 250 węzłów, a piloci testowali także zmiany konfiguracji pomiędzy trybami standardowego lotu, a pionowym startem i lądowaniem oraz zakręty z prędkościami 200 węzłów, wznoszenie z prędkością pionową 4500 stóp na minutę i długotrwały lot na wysokości 11 500 stóp.

Bell V-280 to zmiennowirnikowiec zbudowany w ramach programu Future Vertical Lift (FVL), którego założeniem jest opracowanie statku powietrznego mającego zastąpić obecnie użytkowane śmigłowce. Docelowo, V-280 ma osiągać prędkości 280 węzłów (prawie 520 km/h) i wykonywać loty na odległość prawie 4 tys. km (zasięg bojowy obliczono na prawie 1,5 km). Oprócz 4 osobowej załogi, na pokładzie V-280 znajdzie się miejsce dla 14 żołnierzy, a także 5,5 tony ładunku.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus