Pierwszy naddźwiękowy lot VSS Unity

Pierwszy naddźwiękowy lot VSS Unity

Rozwijany przez Virgin Galactic samolot kosmiczny VSS Unity, wykonał swój pierwszy naddźwiękowy lot z napędem rakietowym. Statek powietrzny został wyniesiony do wysokości około 46 500 stóp nad górami Sierra Nevada przez samolot WhiteKnightTwo i następnie oddzielił się do samodzielnego lotu. Po kilku sekundach lotu, piloci włączyli silnik rakietowy Unity i rozpoczęli 80-stopniowe wznoszenie, przyspieszając do 1,87 Macha w ciągu 30 sekund od uruchomienia jednostek napędowych.

Po wyłączeniu silników rakietowych, konstrukcja wznosiła się jeszcze osiągając maksymalną wysokość 84 271 stóp, a następnie lotem ślizgowym rozpoczęła zniżanie, aż do lądowania na pustyni Mojave.

Ostatnie testy oznaczają postępy w rozwoju tej konstrukcji, ponieważ był to jej najdłuższy lot, największa osiągniętą prędkość i wysokość lotu. Unity jest napędzany jest przez hybrydowe silniki rakietowe i został zaprojektowany, zbudowany i przetestowany przez The Spaceship Company z Mojave. W przyszłości ma wykonywać loty z turystami na skraj kosmosu, a następnie lotem ślizgowym wracać na ziemię.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus