Phenom 100 najpopularniejszym odrzutowcem biznesowym w 2010 roku

Embraer, Phenom 100
Firma Embraer poinformowała, iż najpopularniejszym business jetem ubiegłego roku okazał się model Phenom 100, którego 100 egzemplarzy zostało dostarczonych do odbiorców na całym świecie. Samolot został certyfikowany pod koniec 2008 r. i już na początku 2009 r., maszyna należąca do jednego z użytkowników była prezentowana na targach lotniczych Sun ‘n Fun, w Lakeland, na Florydzie.

Phenom 100 pierwotnie był planowany jako VLJ (Very Light Jet), ale Embraer podjął trud, aby zdystansować się od tego rynku i teraz po prostu nazywa samolot odrzutowcem biznesowym. "Jego konstrukcja zapewnia wysoki komfort kabiny, znakomitą wydajność, niskie koszty eksploatacji, jak również świetny wygląd, co właśnie zauroczyło wielu naszych klientów", powiedział Luis Carlos Affonso, wiceprezes Embraera ds. odrzutowców biznesowych.

Bezpośrednią konkurencją dla Phenoma 100 jest Cessna Citation Mustang. Stowarzyszenie Producentów Lotnictwa Ogólnego (GAMA), nie opublikowało jeszcze ostatecznego zestawienia dostaw za rok 2010, ale do końca trzeciego kwartału, Phenom zajmował miejsce przed Mustangiem z przewagą 67 do 48. Wartości te mogą nie odzwierciedlać wysokości popytu na Phenoma, ponieważ Mustang jest na rynku od ok. pięciu lat. Według GAMA, do końca września 2010 r. zostało dostarczono także 11 samolotów typu Phenom 300, a inny model producenta - Legacy 650 uzyskał już wymagane certyfikaty w Brazylii i Europie.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus

Komentarze

Jak dobra wiesc niesie, pierwszy polski Phenom wlasnie sie rejestruje. Brazilian Beauty!!