Niezidentyfikowany telefon na pokładzie A332 Air France spowodował przekierowanie lotu

A332 Air France po lądowaniu w Shannon, fot. avherald.com

20 października, A332 należący do linii Air France (znaki rejestracyjne F-GZCI), wykonywał lot AF-136 z lotniska Charlesa de Gaulle'a w Paryżu do Chicago i znajdował się na FL360 około 450 km na północny zachód od lotniska w Shannon w Irlandii, gdy załoga zdecydowała się przekierować tam lot. Jako powód piloci zgłosili ATC znalezienie na pokładzie niezidentyfikowanego telefonu komórkowego, do którego żaden z pasażerów się nie przyznawał.

A332 wylądował bezpiecznie na pasie startowym 06 lotniska w Shannon ok godziny później. Telefon został przekazany służbom bezpieczeństwa, które po jego prześwietleniu potwierdziły, że nie jest on niebezpieczny i oddały go załodze Air France. Po zatankowaniu, samolot wystartował ponownie do Chicago, gdzie wylądował z opóźnieniem ok. 3,5 godziny.

Zgodnie z oświadczeniem przewoźnika, telefon, który został znaleziony wciśnięty pomiędzy siedzeniami, najprawdopodobniej był pozostawiony przez pasażera jednego z poprzednich lotów tego samolotu i podczas porządkowania pokładu nie został dostrzeżony przez ekipy sprzątające.

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com
 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus