NASA bada technologię składanych skrzydeł

NASA Tests Folding-Wing Tech

NASA odniosła sukces w kolejnych testach nowej technologii, która pozwala na zmienne nachylenie kąta skrzydeł podczas lotu. Próby przeprowadzono w Centrum Badania Lotu imienia Neila A. Armstronga w Kalifornii. Technologia składanych skrzydeł podczas lotu była kilkukrotnie testowana w przeszłości, począwszy od XB-70 Valkyrie w latach ’60 ubiegłego wieku. Jednak możliwość składania skrzydeł w locie wiązała się dotychczas z ciężkimi siłownikami i układami hydraulicznymi.

Postęp w materiałach pozwolił na wykorzystanie lekkich stopów z pamięcią kształtów, które zmieniają kąt nachylenia końcówek skrzydeł w górę lub w dół nawet do 70 stopni. Nowa technologia powoduje, że materiały są o 80 proc lżejsze niż rozwiązania stosowane wcześniej i mogą być stosowane w konstrukcjach pod- jak i ponaddźwiękowych.

- Skierowanie końcówek skrzydeł w dół daje szereg korzyści podczas lotu ponaddźwiękowego, ze zmniejszonymi oporami na czele. To sprawa, że lot ponaddźwiękowy może być jeszcze bardziej wydajny. Przenieśliśmy te pomysły z desek kreślarskich do lotów próbnych i nasze obserwacje i przewidywania zostały potwierdzone w przeprowadzonych doświadczeniach. Użyjemy tej wiedzy do dalszych prac – powiedział Matt Moholt, główny inżynier projektu.

Latem tego roku NASA planuje kolejne loty próbne z wykorzystaniem zdalnie sterowanych statków powietrznych. 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus