Piloci JAL z zakazem spożywania alkoholu na 24 godziny przed lotem

Pilot i alkohol

Linie lotnicze Japan Airlines zaostrzyły zasady dotyczące zakazu spożywania alkoholu przed lotami przez członków swoich załóg po serii incydentów, które spowodowały opóźnienia rejsów i doprowadziły do aresztowania jednego z pilotów. Obecnie piloci JAL nie mogą spożywać alkoholu na 24 godziny przed podjęciem czynności w kokpicie samolotu, a dodatkowo, linia lotnicza rozszerzyła losowe obowiązkowe testy na zawartość alkoholu we krwi na niektórych członków personelu naziemnego. Większość linii lotniczych utrzymuje zasadę 12-godzinnego zakazu spożywania alkoholu przed lotem.

W ubiegłym roku japoński przewoźnik zaczął korzystać z bardziej nowoczesnych alkomatów, co spowodowało natychmiastowe zwiększenie liczby wykrytych pilotów z ponad 0,2 promila alkoholu we krwi. Według CNN, od sierpnia 2017 r. w co najmniej 19 przypadkach wyniki tych testów były  pozytywne co spowodowało opóźnienia 12 rejsów. Należy zauważyć, że Japan Airlines wykonują ponad 500 lotów dziennie, więc wpływ incydentów związanych z alkoholem jest statystycznie niezauważalny.

Niemniej jednak głośny incydent z początku listopada br., kiedy pilot JAL, Katsutoshi Jitsukawa, pojawił się na lotnisku Heathrow z zawartością 1,9 promila alkoholu we krwi (ponad dziewięciokrotne przekroczenie limitu), skłonił linie lotnicze do rewizji swojej polityki w tym zakresie. Dodatkowo, prezes Japan Airlines, Yuji Akasaka, poczuwając się do odpowiedzialności, dobrowolnie zmniejszył swoją pensję o 20 procent. "Czujemy się głęboko odpowiedzialni za spowodowanie sytuacji (przypadek Jitsukawy), która nigdy nie powinna się wydarzyć", wyjaśniał.


Czytaj również:
Pijany japoński pilot aresztowany na lotnisku Heathrow 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus