Przejdź do treści
Latający samochód - AirCar, fot. Avweb
Źródło artykułu

Latający samochód z certyfikatem zdatności do lotu

Firma KleinVision poinformowała, iż po ukończeniu 70 godzin testów w locie zgodnych ze standardami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), AirCar otrzymał Certyfikat Zdatności do Lotu Słowackiego Urzędu Transportu.

Ponad 200 startów i lądowań obejmowało ocenę pełnego zakresu manewrów w locie i osiągów. „Przekształcenie rysunków projektowych w dwumiejscowy prototyp z podwójnym trybem napędu zajęło ponad 100 tys. roboczogodzin. Certyfikacja AirCar otwiera drzwi do masowej produkcji i jest to oficjalne i ostateczne potwierdzenie zdolności do zmiany na zawsze podróży na średnich dystansach” – powiedział profesor Stefan Klein, wynalazca, lider zespołu programistów i pilot testowy. „50 lat temu samochód był uosobieniem wolności. AirCar poszerza te granice, zabierając nas w kolejny wymiar — gdzie droga spotyka się z niebem”, dodał Anton Zajac, współzałożyciel projektu.

„Zarząd Transportu uważnie monitorował wszystkie etapy rozwoju AirCar od jego początku w 2017 r. Bezpieczeństwo transportu jest naszym najwyższym priorytetem. AirCar łączy najlepsze innowacje ze środkami bezpieczeństwa zgodnymi ze standardami EASA. Definiuje nową kategorię samochodu sportowego i niezawodnego samolotu. Jego certyfikacja była zarówno trudnym, jak i fascynującym zadaniem" – powiedział René Molnár, dyrektor Wydziału Lotnictwa Cywilnego Urzędu Transportu Słowacji.

Firma Klein Vision zakończyła już testy nowego silnika ADEPT Airmotive oraz opracowała założenia techniczne kolejnego modelu wyposażonego w śmigło ze zmiennym skokiem, dzięki któremu statek powietrzny będzie mógł osiągać prędkość ponad 300 km/h przy zasięgu 1000 km. Oczekuje się, że nowy model produkcyjny zostanie certyfikowany za 12 miesięcy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo komunikacyjne
Podczas praktyk uczą cię, żebyś na daną sytuację miał przygotowane różne plany działania. Instruktor podaje jakiś przykład i pyta: „Jaki ma pan/pani plan na to?”. Odpowiadasz, że zrobisz to i to. I on wtedy mówi: „To całkiem niezły plan, ale co, jeśli tego nie da...
lotnictwo GA
Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka cyklu „Lotniska/lądowiska GA warte odwiedzenia", w którym przedstawiamy interesujące obiekty lotnicze naszego kraju, nie zawsze szerzej znane środowisku lotniczemu.
lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.

Nasze strony