Katastrofa myśliwca podczas pokazów lotniczych w Chinach

JH-7 crash

Jeden pilot zdołał się katapultować, a drugi zginął w wyniku katastrofy myśliwca Xian JH-7 „Flying Leopard”, który 14 października rozbił się podczas pokazów w chińskiej prowincji Shaanxi. Maszyna wykonywała ewolucje i w pewnym momencie zaczęło pionowo spadać, uderzyła z dużą siłą w ziemię i następnie spłonęła.

Odrzutowiec, będący na wyposażeniu chińskich sił powietrznych, wykonywał pokaz na lotnisku w pobliżu miasta Xi’an. Pilot, który zdołał się uratować, odniósł jedynie niewielkie obrażenia. Na miejsce wypadku przybyła specjalna wojskowa komisja, która jednak nie zdołała jeszcze określić nawet wstępnych przyczyn zdarzenia. Wypadek został nagrany przez licznie obserwujących pokaz widzów i dzięki temu widać, jak samolot w pewnym momencie opuścił nos i skierował się pionowo w ziemię.

Xian JH-7 jest dwumiejscowym myśliwcem z kokpitem w układzie tandem, w którym z przodu zasiada pilot, a z tyłu drugi członek załogi, który obsługuje pokładowe systemy uzbrojenia. Tylny fotel umiejscowiony jest na podwyższeniu, tak aby zapewnić lepszą widoczność pola bitwy. Każde miejsce ma oddzielną osłonę kabiny. Nie jest jeszcze jasne, który z lotników się uratował.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus