Kara więzienia za oślepianie pilotów laserem

Wiązka laserowa skierowana w kokpit samolotu

19-letni mężczyzna, który w Burbank w Kalifornii skierował wiązkę silnego lasera w stronę należącej do linii Net Jets Cessny Citation, a następnie w stronę śmigłowca policji (wezwanego na miejsce zdarzenia w odpowiedzi na zgłoszenie pilota biznes jeta), został 25 marca za ten czyn skazany na 30 miesięcy więzienia.

Adam Gardenhire przyznał się do zarzutu, który w zeszłym roku został uznany w Stanach Zjednoczonych jako przestępstwo federalne. Podczas ogłaszania wyroku Gardenhire powiedział, iż nie sądził, że jego działanie powodowało zagrożenie i że nie wiedział, jak bardzo jest niebezpieczne. Twierdził, że zrobił to dla zabawy", powiedziała pełnomocnik procesowy, Melissa Mills. "Sędzia nie znalazł jednak argumentów, które podtrzymałyby tezę, iż jego zachowanie nie było lekkomyślne i niebezpieczne", dodała.

Gardenhire znajdował się podwórku swojego domu, ok. 800 m na południe od lotniska, kiedy skierował komercyjnej klasy laser na podchodzącą do lądowania Cessnę Citation. W wyniku tego zdarzenia, pilot biznes jeta został czasowo oślepiony, a jego wzrok powracał do sprawności przez kilka godzin, wyjaśniał prokurator. Sprawa Gardenhire’a była kolejną, która była rozpatrywana zgodnie z nowym prawem federalnym. Druga dotycząca podobnego zdarzenia, które również miało miejsce w Kalifornii, nadal się toczy. Gardenhire pozostanie na wolności do czasu rozpatrzenia odwołania.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus