GameBird GB1 z certyfikatem typu FAA

GameBird GB1

Zaprojektowany w Wielkiej Brytanii, ale produkowany w Bentonville w stanie Arkansas, GameBird GB1 otrzymał certyfikat typu FAA i wkrótce będzie mógł trafić do seryjnej produkcji. Ten jednomiejscowy dolnopłat został stworzony z myślą o akrobacji. Konstrukcja jest w stanie wytrzymać przeciążenia plus / minus 10G.

Podczas testów poprzedzających przyznanie certyfikatu samolot poddano morderczym próbom obejmującym wielokrotne dodatnie i ujemne przeciążenia przekraczające 11G, z chwilowymi skokami do 16 czy w jednym przypadku do aż 19G. To wszystko przy kadłubie podgrzanym do temperatury 160 stopni w celu osłabienia włókna węglowego. Konstrukcja nie wykazała żadnych wad.

Po usunięciu z ogona obciążnika o masie 10 kg i przesunięciu środka ciężkości do przodu, maszyna zyskuje na stabilności i pilot może komfortowo podróżować w locie poziomym z prędkością 200 węzłów na odległość 1000 mil morskich. Minusem takich osiągów jest brak miejsca na jakikolwiek ładunek. W schowku mieści się maksymalnie 15 kg.

Cenę statku powietrznego skalkulowano na poziomie 400 tys. dolarów. Firma ma nadzieję, że GameBird zostanie ciepło przyjęty przez środowisko pilotów akrobacyjnych. 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus