FAA zezwala na komercyjne (ograniczone) wykorzystanie UAS

Francuski bezzałgowy statek powietrzny

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) podjęła pierwsze kroki w celu umożliwienia komercyjnego wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych (UAS) w krajowym systemie przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych. Agencja przyznała ograniczone zwolnienia z obowiązujących przepisów federalnych sześciu firmom świadczącym usługi fotografii lotniczej i produkcji wideo. Będą one mogły wykorzystywać UAS na wysokościach poniżej 400 stóp AGL.

Sekretarz Transportu Anthony Foxx, Administrator FAA Michael Huerta oraz Chris Dodd, prezes Motion Picture Association of America, ogłosili przyznanie zatwierdzeń, podreślając, iż obejmują one różne wymagania w stosunku do operatora UAS, w tym m.in., aby ten posiadał co najmniej licencję PPL. Michael Huerta tłumaczył, iż FAA opublikowała wytyczne dotyczące wniosków o zwolnienia, które mogą być składane przez każdą osobę fizyczną lub organizację. Otrzymane wnioski zostaną poddane analizie w każdym przypadku z osobna, a podmioty je składające będą musiały wykazać, że stosowanie UAS nie będzie stanowiło zagrożenia dla operatorów, ale także bezpieczeństwa publicznego i krajowego.

Opublikowane wytyczne, które nawiązują do "mapy drogowej" Administratora FAA, są częścią działań zmierzających do zrównoważenia dostępu do nowych technologii z potrzebą ochrony społeczeństwa i krajowego bezpieczeństwa we wszystkich dziedzinach transportu. Na pytanie, dlaczego od operatorów UAS nie jest wymagane posiadanie licencji pilota komercyjnego (CPL), Huerta odpowiedział, iż według FAA, już sam certyfikat PPL zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa. "Niewypowiedziana była sugestia, iż dla operacji w mnie przewidywalnym lub bezpiecznym otoczeniu, FAA może wymagać od operatora UAS posiadania co najmniej licencji CPL. Agencja poinformowała także, iż obecnie rozpatruje ponad 40 innych wniosków o zezwolenie na wykonywanie komercyjnych operacji bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus