Dziewiczy lot pierwszego chińskiego lekkiego śmigłowca

AC311 - pierwszy lot lekkiego śmigłowca cywilnego

Zgodnie z doniesieniami chińskiego portalu internetowego Xinhua, w ostatnich dniach swój dziewiczy lot wykonał lekki śmigłowiec cywilny AC311 - pierwszy tego typu, który będzie rozwijany i produkowany w Państwie Środka. Statek powietrzny został opracowany przez firmę Avicopter, która jest częścią China Aviation Industry Corp. (AVIC). Spółka poinformowała, iż śmigła maszyny wykonane są z materiałów kompozytowych i będą napędzane jednostką LTS101-700D-2 firmy Honeywell lub chińskim silnikiem turbinowym, WZ-8D.

Jak oświadczył przedstawiciel Avicopter, awionika maszyny jest "wysoce zintegrowana”. Jak dotąd, firma otrzymała dwa zamówienia na AC311, ale w ciągu najbliższych 10 lat planuje sprzedać do 500 konstrukcji tego typu. Według założeń, w 2012 r. helikopter powinien uzyskać certyfikat miejscowego urzędu lotnictwa cywilnego.

Dodatkowo, na początku tego roku, firma oblatała duży śmigłowiec AC313, który może pomieścić do 27 pasażerów i dwóch członków załogi. Według niepotwierdzonych informacji, Avicopter współpracuje także z nieujawnioną rosyjską firmą, czego efektem ma być projekt dużego, ważącego do 35 ton helikoptera.


Źródło: AVweb
comments powered by Disqus

Komentarze