Przejdź do treści
Źródło artykułu

Chiny uchwalają przepisy dotyczące GA

W ostatnich dniach chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego zaprezentowała propozycje przepisów, dzięki którym mógłby się rozwinąć sektor GA tego kraju. Dokument pt. "General Aviation Airport Constructions Standards" został przedłożony do publicznej oceny w dniu 30 listopada br., w pierwszą rocznicę oficjalnego ogłoszenia reformy lotnictwa przez rząd Państwa Środka.

Normy te są pierwszym w kraju zbiorem zasad regulujących definicje, planowanie i budowę lotnisk general aviation. Przedłożona wersja projektu zawiera 30 odnośników dotyczących m.in. zagospodarowania przestrzennego lotnisk, infrastruktury, sprzętu, usług i ochrony środowiska. W porównaniu do istniejących przepisów, normy te są mniej rygorystyczne i bardziej elastyczne, co może się przełożyć na bezprecedensowy wzrost infrastruktury lotnictwa ogólnego w Chinach.

Projekt zakłada podział lotnisk GA na trzy kategorie. Lotniska CAT1 będą mogły przyjmować samoloty z maksymalnie 29 miejscami na pokładzie lub obsługiwać ponad 3000 operacji startów i lądowań miesięcznie. Na lotniskach CAT2 będą mogły lądować samoloty do 9 miejsc na pokładzie lub będzie mogło odbywać się do 3000 operacji startów i lądowań na miesiąc. CAT3 ogranicza się do samolotów maksymalnie czteromiejscowych i do 600 startów i lądowań w miesiącu. Wieże kontroli i automatyczne systemy informacji meteorologicznych są opcjonalne dla lotnisk CAT2 i CAT3.

Metoda kategoryzacji nie jest jednak jednoznaczna i wymaga doprecyzowania, bowiem powstaje pytanie jak będą ona współgrała z organizacjami zarządzającymi lotniskami i ruchem w przestrzeni powietrznej. Co, na przykład, jeśli Cessna Caravan będzie miała wylądować na lotnisku CAT3, przewożąc sześciu pasażerów lub lądując na pusto? Ustawodawcy twierdzą, iż te kategorie zostały utworzone na podstawie dokumentu "Wpływ lotnisk na dobro publiczne", jednakże dokument nie zawiera żadnych rzeczywistych procedur administracyjnych, takich jak planowanie i proces zatwierdzania. 10-dniowy okres możliwości zgłaszania uwag kończy się 10 grudnia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony