Biały Dom wymienia Air Force One

Dwa B747-200 Air Foce One

28 lutego, Biały Dom poinformował, że porozumiał się z koncernem Boeing w sprawie dostarczenia dwóch nowych samolotów Air Force One za łączną kwotę 3,9 mld dolarów. Zmodernizowane B747-8 zastąpią starzejące się 747-200, które obecnie służą jako flota prezydencka. "Prezydent Trump wynegocjował dobrą umowę w imieniu narodu amerykańskiego", napisał Boeing informując o sprzedaży, a rzecznik Białego Domu powiedział, że dzięki wynegocjowanemu porozumieniu, amerykański podatnik oszczędzi ponad 1,4 mld dolarów.

Jednak niektórzy obserwatorzy uważają, że nie jest jasne, czy od rozpoczęcia negocjacji nastąpiła istotna zmiana w cenie. Na miesiąc przed swoją inauguracją Trump mówił reporterom, że program Air Force One ma kosztować 4 mld dolarów i dodał, że to niedorzeczne. Analityk lotniczy Richard Aboulafia, z Teal Group, powiedział w tym tygodniu dziennikarzom, że nie ma dowodów na obniżkę i określił działania rządu, jako spektakl polityczny.

Zgodnie ze specyfikacją producenta, model 747-8 jest o 18 stóp dłuższy od B747-200, posiada masę startową większą o 75 ton, będzie mógł latać z wyższymi prędkościami, będzie miał prawie o 2 tys. km większy zasięg i będzie emitował mniej dwutlenku węgla. Na jego pokładzie o powierzchni 4 tys. stóp kwadratowych, znajdzie się sala konferencyjna, apartament prezydencki, sala operacyjna i pomieszczenia dla doradców, ochrony i korpusu prasowego.

Każdy samolot będzie wyposażony w dwie duże kuchnie, które będą mogły przygotować posiłki na raz dla maksymalnie 100 osób. Samolot będzie także wyposażony w wojskowe systemy awioniczne, zaawansowane systemy komunikacji, możliwość tankowania w locie, okna pancerne i system samoobrony. Według różnych raportów, termin dostawy B747-8 szacowany jest na lata 2021-2024. Obecne Air Force One weszły do służby w 1990 r. i zgodnie z CNN, zbliżają się do końca ich planowego okresu eksploatacji.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus