B737 MAX uziemione do grudnia?

B737 MAX 8 należacy do linii Southwest Airlines, fot. Travel

Ali Bahrami, Administrator ds. Bezpieczeństwa Lotniczego Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) poinformował, że flota B737 MAX prawdopodobnie będzie mogła rozpocząć loty w USA w grudniu br. Udzielając wywiadu Bahrami podkreślał jednak, że decyzje w tej kwestii nie zostały jeszcze podjęte. Jego uwagi są zbieżne z wypowiedziami Dennisa Muilenburga, prezesa Boeinga, w wywiadzie udzielonym w zeszłym tygodniu stacji CNBC.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, linie United Airlines wycofały B737 MAX z siatki połączeń do 3 sierpnia, Southwest Airlines do 2 września, a American Airlines do 3 września. Muilenburg powiedział również, że od czasu uziemienia floty samolotów tego typu, Boeing nie otrzymał żadnych nowych zamówień na model MAX i zamiast zwiększać produkcję do wcześniej zaplanowanych 57, zmniejszył ją do 42 egzemplarzy miesięcznie.

B737 MAX zostały uziemione w marcu br. po katastrofie lotu 302 linii Ethiopian Airlines, do której doszło 10 marca. Z kolei 29 października 2018 r. rozbił się B737 MAX linii Lion Air. Do obu zdarzeń przyczynił się system zapobiegający utracie siły nośnej (MCAS). Koncern prowadzi teraz intensywne działania odnośnie zaktualizowania oprogramowania B737 MAX i opracowuje też harmonogram lotów recertyfikacyjnych.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus