Airbus zapowiada oblot bezzałogowej pasażerskiej konstrukcji

PAsażerski Vahana Airbus

Prezes koncernu Airbus zapowiedział, że pod koniec tego roku rozpoczną się loty testowe prototypu latającej taksówki. Przemawiając na konferencji w Monachium, Tom Enders wyjaśniał, że jeden z oddziałów spółki rozwija projekt wielowirnikowej autonomicznej konstrukcji, która ma ułatwić walkę z korkami w największych miastach świata.

Projekt Vahana, ogłoszony przez Airbusa w ubiegłym roku, jest częścią programu firmy o nazwie Urban Air Mobility, który obejmuje również opracowanie autonomicznych wieloosobowych statków powietrznych mających zapewnić komunikację w rozległych skupiskach miejskich. Vahana został opisany w mediach jako "latający samochód", ale rysunki prototypu wskazują, że zamiast kół ma płozy, podwójny ogon oraz śmigła o różnej średnicy zamontowane z przodu i z tyłu kadłuba.

"Jesteśmy w fazie eksperymentów, a za rozwój programu zabraliśmy się bardzo poważnie", podkreślał Enders podczas spotkania w Monachium. "Sto lat temu, transport miejski zszedł do podziemia, a teraz mamy już wystarczające środki technologiczne, aby wyjść nad ziemię". Zasilany elektrycznie pojazd byłby również przyjazny dla środowiska i zmniejszał zapotrzebowanie na budowę kolejnych dróg.

"Rozwój lotniczych technologii spowoduje, że nie trzeba będzie wydawać miliardów na betonowe mosty i drogi", kontynuował Enders. Choć koncepcja wydaje się być mocno futurystyczna, to Airbus uważa, że w ciągu najbliższego roku statek powietrzny zostanie oblatany wyznaczając początek nowej branży produkującej pasażerskie bezzałogowe statki powietrzne. "Jeśli będziemy ignorować te zmiany, zostaniemy wypchnięci z ważnych segmentów biznesu", dodał.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus