Airbus Voom kończy projekt miejskiej taksówki

Airbus Voom, fot. Airbus

Koncern Airbus Voom podjął decyzję o zakończeniu prac rozwojowych projektu miejskiej taksówki (UAM – Urban Air Mobility), zgodnie z zapowiedziami Clementa Moneta, prezesa spółki. Platforma rezerwacji śmigłowców (taksówek powietrznych) na żądanie została oficjalnie uruchomiona w 2016 r. i od 2017 r. działała w São Paulo w Brazylii, od 2018 r. w Mexico City, a od września 2019 r. w rejonie zatoki San Francisco w Kalifornii.

Voom zawiesił działalność 23 marca z powodu pandemii koronawirusa (COVID-19), a 30 marca zarząd spółki zdecydował, że nie wznowi swoich usług. „Skalowanie globalne nie jest łatwe dla żadnej firmy i stwierdziliśmy, że jest to szczególnie kosztowne zarówno dla Airbusa, jak i całego rynku transportowego”, powiedział Monnet. „Łącząc te prawdy z pandemią COVID-19, mieliśmy do czynienia z trudnym wyborem, tak jak wiele firm dzisiaj”, dodał.

Spółka Voom twierdzi, że w trakcie swojej działalności przewiozła ona śmigłowcami łącznie 15 tys. pasażerów, a aplikację firmy pobrało ponad 150 tys. użytkowników. Według Airbusa, koncern nadal będzie „inwestować w miejski sektor mobilności i będzie wykorzystywał wiedzę zdobytą dzięki projektowi Voom.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus