B738 Argentinas zderzył się z dronem podczas podejścia do ladowania

Zderzenie drona z samolotem

11 listopada, B738 należący do linii Aerolineas Argentinas (znaki rejestracyjne LV-GKS), który wykonywał lot AR-1865 z Trelew do Buenos Aires w Argentynie, znajdował się na końcowym podejściu do pasa startowego 13 lotniska docelowego, gdy ok. 1000 metrów przed progiem drogi startowej na wysokości ok. 220 stóp AGL załoga zaobserwowała drona i usłyszała uderzenie.

Samolot kontynuował lot i wylądował bezpiecznie, a po wkołowaniu na stanowisko postojowe na jego kadłubie zauważono nieznaczne uszkodzenia. Następnie o zderzeniu z bezzałogowcem załoga zawiadomiła ATC stwierdzając: "W każdym razie ten dron już nigdy więcej nie będzie latał. Uderzył w nos naszego samolotu, ale jakby wpadł do silnika, moglibyśmy stracić silnik".


Linie lotnicze potwierdziły, że podczas podejścia do lądowania samolot zderzył się z bezzałogowym statkiem powietrznym i został nieznacznie uszkodzony. Argentyńskie JIAAC (biuro ds. badania wypadków lotniczych) oraz ANAC (Urząd Lotnictwa Cywilnego) zostały o tym fakcie poinformowane i wszczęły dochodzenie celem wyjaśnienia zdarzenia.


Więcej informacji na temat tego incydentu dostępne jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus