Awaryjne lądowanie ATR-72, dwa samoloty zniszczone na ziemi

Wypadek ATR-72 w Port Vila

28 lipca, w ATR-72-212A należącym do linii Air Vanuatu (znaki rejestracyjne YJ-AV71), który wykonywał lot NF-241 z Tanna do Port Vila (Vanuatu) z 39 pasażerami i 4 członkami załogi, na 20 minut przed lądowaniem zapalił się prawy silnik. Piloci natychmiast wyłączyli jednostkę napędową i aktywowali systemy gaśnicze.

Dym wydobywał się z silnika aż do lądowania samolotu na pasie nr 29 w Port Vila. Po przyziemieniu ATR-72 zjechał z pasa startowego i uderzył w zaparkowane na płycie postojowej samoloty. Britten Norman BN-2 Islander należący do Unity Airlines został uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym jego naprawę, a w Britten Norman BN-2 Islander należący do Air Taxi, został ścięty statecznik pionowy. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń, a specjalna komisja rozpoczęła pracę celem ustalenia stopnia uszkodzenia pasażerskiego samolotu.


Pasażerowie potem zeznawali, że płomienie pojawiły się w dolnej części prawego silnika, a następnie w kabinie był odczuwalny dym. Służby ratunkowe zgłosiły, że w zdarzeniu nikt nie został ranny, ale 13 pasażerów zgłosiło dyskomfort z powodu wdychania dymu i musiało otrzymać dodatkową pomoc medyczną.

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus