Władze lotniska Linate zamierzają ograniczyć ruch samolotów lotnictwa ogólnego

AOPA Italia

Władze lotniska Linate w Mediolanie, dążą do ustanowienia zakazu operowania statków powietrznych o masie całkowitej poniżej 4 ton i złożyły w tej sprawie do włoskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ENAC) formalny wniosek, który postuluje stworzenie niezbędnych ku temu przepisów. Właściciel lotniska, spółka SEA Aeroporti di Milano, wini samoloty GA za kilka naruszeń drogi startowej, które miały miejsce dwa razy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i które spowodowały czasowe zamknięcia portu.

Włoski oddział Stowarzyszenia AOPA prowadzi rozmowy z ENAC, próbując zapobiec wprowadzaniu ograniczeń na Linate, ale jednocześnie wzywa wszystkich pilotów, by byli w pełni świadomi procedur obowiązujących w tym porcie lotniczym oraz dostosowali się do lokalnych przepisów lotu, zwracając uwagę na tak zwane ‘gorące punkty’, opublikowane we włoskim AIP. Oba zamknięcia pasa startowego były skutkiem manewrów zagranicznych pilotów, którzy nie byli pewni procedur lotniskowych.

Na początku tego roku Linate wydało niestandardowy NOTAM wymagający umieszczania danych osobowych pilotów GA na specjalnej stronie internetowej, ostrzegając, że zastosują sankcje wobec osób, które tego nie zrobią. Włoska AOPA wystosowała protest, który wskazywał, że działania tego typu są próbą odstraszenia lotnictwa ogólnego z Linate. W związku z tym faktem, władze lotniska ostatecznie wycofały się z tego pomysłu.

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus