Michel Gordillo nie został wpuszczony do USA

Hiszpański pilot Michel Gordillo

Znany hiszpański pilot i konstruktor, Michel Gordillo miał być gościem pokazów lotniczych Sun 'n Fun w Lakeland na Florydzie, jednak władze USA odmówiły mu wjazdu na teren tego kraju.

19 lutego, Gordillo wystartował w lot dookoła świata próbując pobić rekord lecąc trasą ponad biegunem północnym. Jednym z najważniejszych przystanków miały być właśnie pokazy na Florydzie,  gdzie pilot miał opowiadać o swojej przygodzie i próbie bicia rekordu. Na  granicy okazało się jednak, że pilot nie może wjechać na teren USA. Departament Bezpieczeństwa  Krajowego odebrał mu wizę, a jako powód podano "błędy proceduralne" - mówił przyjaciel Gordillo, Don Pearsall.

Po tej nieoczekiwanej zmianie planów Gordillo poleciał na Bahamy, a stamtąd do Kanady, skąd nad biegunem północnym poleci do Europy.


W trakcie lotu, pilot planuje także zbierać dane na temat zanieczyszczenia atmosfery w Arktyce. Będzie to jego trzecia podróż dookoła świata na pokładzie eksperymentalnej konstrukcji. Wcześniej w 1998 r. dokonał tego samolotem Kitfox Model IV, a następnie w 2001 r. Dyn Aero MCR-01.

Jeśli wyczyn się powiedzie, pilot pobije rekord C-1B FAI w kategorii lotów statków powietrznych o wadze poniżej 1500 kg. Relację z lotu i dokładną trasę można znaleźć na stronie przedsięwzięcia (link).  

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus