Hawker Beechcraft zamyka zakłady

Hawker Beechcraft

Hawker Beechcraft planuje zamknąć zakłady w Salina, w stanie Kansas, gdzie wytwarzane są m.in. skrzydła oraz podzespoły. Firma nie wyznaczyła jeszcze terminu tej operacji, ale jej przedstawiciele prowadzą rozmowy z International Association of Machinists, celem przeniesienia 240 osobowej załogi do zakładu w Wichita, co być może pozwoli uniknąć zwolnień. Rezultaty tych starań mają być znane w przeciągu najbliższych kilku tygodni.
 
Z opublikowanych danych wynika, iż sprzedaż z trzech miesięcy kończących się 27 września wyniosła 757,7 mln dolarów, co w porównaniu do analogicznego okresu roku 2008 stanowi spadek o 25,6 mln dolarów. Firma przekazała klientom 64 samoloty biznesowe i GA (25 odrzutowców, 30 turbośmigłowych i 9 tłokowych), a w adekwatnym okresie 2008 r. ich liczba wyniosła 86. Zmniejszony popyt jest przede wszystkim efektem obecnego kryzysu gospodarczego.
 
Osłabienie rynku biznes-jetów i GA było częściowo zrekompensowane przez większe wpływy ze sprzedaży samolotów szkoleniowych, która osiągnęła pułap 169,7 mln dolarów w porównaniu do 77,4 mln dolarów w ubiegłym roku. Na wynik 2008 roku wpłynęły strajk i zawieszenie dostaw w tamtym czasie. Dochody z obsługi klienta w trzecim kwartale wyniosły 100,2 mln dolarów (125,7 mln dolarów w 2008 roku).

Hawker Beechcraft odnotował 5,3 mln dolarów przychodu z działalności operacyjnej (15,3 mln dolarów w 2008 roku). Trwały spadek wartości aktywów, oraz inne opłaty wynoszące 726,4 mln dolarów sprawiły natomiast, iż za trzeci kwartał przedsiębiorstwo odnotowało straty operacyjne wynoszące 721,1 mln dolarów. Dodatkowe koszty wyniknęły z błędnych oczekiwań firmy co do odrodzenia się rynku GA, zmniejszenia nakładu produkcji, oraz coraz większej presji na zmniejszanie cen nowo wyprodukowanych samolotów.
 
Przez trzy miesiące, przepływ gotówki z operacji wyniósł 58,5 mln dolarów uzyskanych dzięki zmniejszeniu zapasów i poziomu produkcji, oraz lepszemu zarządzaniu zapasami. Zaległości firmy po trzecim kwartale wynoszą 6,6 mld dolarów, w porównaniu do 6,8 mld dolarów z końca drugiego kwartału i 7,9 mld dolarów po trzecim kwartale ubiegłego roku.

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus