Cessna Caravan w Siłach Powietrznych USA

Cessna Caravan

Może minąć dużo czasu, zanim przeciętny obywatel będzie mógł (i chciał) zabukować wakacje w Afganistanie, ale piloci zatrudnieni przez oddział Maintenance, Repeair and Overhaul koncernu Cessna mogą dostać taką szansę znacznie szybciej (czy tego chcą czy nie).

Siły Powietrzne USA zbierają oferty firm zainteresowanych przeprowadzeniem modyfikacji Cessny Caravan, które będą umożliwiały wykonywanie powietrznych zrzutów z tego statku powietrznego. Specyfikacja wymaga zamontowania rolowanych drzwi cargo wraz z urządzeniami dodatkowymi, takimi jak konsola kontrolna w kokpicie i wysokościomierz radarowy. Prace zakładają również przystosowanie samolotu do wykonywania długich lotów.

Maszyny będą transportowane do Shindand, w Afganistanie z Bazy Lotniczej Eglin na Florydzie, gdzie będą testowane w różnych fazach lotów. Zastosowane modernizacje będą wymagać instalacji dodatkowego zbiornika paliwa w ramach uzupełniającego certyfikatu typu (STC) do wykonywania lotów długodystansowych.

US Air Force nie sprecyzowały wymagań dotyczących pokładowych toalet, chociaż wiele egzemplarzy modelu Caravan jest już wyposażonych w urządzenia tego typu na pokładzie, które bez wątpienia będą wymagane w trakcie służby dla US Air Force.


Źródło: AOPA
comments powered by Disqus

Komentarze

Swiat zwariowal. Toaleta to kluczowe wyposażenie które kwalifikuje przydatność samolotu do służby w US AF...

Czy to będzie nowy rodzaj Air America tym razem pod patronatem USAF? Już w latach 60 i 70-tych XX w. podobne zadania wykonywali też amerykańscy piloci gdzieś w Indochinach ale USAF z ich działaniami niewiele miała wspólnego, a kierowała nimi inna agencja rządu USA.