AOPA prezentuje prawidłowy briefing bezpieczeństwa dla pasażerów - wideo

AOPA Air Safety Briefing

Przypominamy film Fundacji Air Safety Stowarzyszenia AOPA (ASI) "Critical Information: Safety Passenger Briefing", który przybliża elementy, jakie powinny być częścią każdego przedodlotowego briefingu dla pasażerów.

ASI stworzyło ten materiał w odpowiedzi na zalecenia Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), a także celem przekazania pełniejszych informacji bezpieczeństwa pasażerom w razie niedyspozycji pilota po wypadku.


"Nikt nie planuje mieć wypadku i nikt nie ma na to wpływu, ale jak już do niego dojdzie, to pasażerowie mają za mało informacji, a to czasami może robić wielką różnicę", powiedział Bruce Landsberg, prezes Fundacji AOPA. "Z przekazu można się dowiedzieć dlaczego misje poszukiwawcze i ratunkowe są często trudniejsze, niż się wydaje i nauczyć się prostych sposobów, które mogą zmaksymalizować szanse na przetrwanie w razie wypadku".


Po katastrofie, w której w 2010 r. zginął senator Ted Stevens, ekipy ratunkowe przez 18 godzin nie mogły odnaleźć wraku samolotu. Przyczynił się do tego m.in. fakt, iż pasażerowie, którzy przeżyli nie byli świadomi, że na pokładzie rozbitej maszyny znajdował się działający telefon satelitarny. Ten film zachęca również pilotów, aby ci poświęcali więcej czasu na briefing i dostarczali przed lotem dokładniejszych informacji, jak zachować się po wypadku.


Informacje te obejmują m.in. wiedzę, jak obsługiwać radio samolotowe, czy na pokładzie znajduje się inne przenośne radio i jak go używać, jak włączyć awaryjny nadajnik ELT i gdzie jest zlokalizowane wyposażenie medyczne. Film zawiera także przykład prawdziwego briefingu przedodlotowego.


Dodatkowo, materiał obejmuje wywiady Jasonem Fedokiem i generałem Civil Air Patrol National, Josephem Vazquezem., śledczym NTSB badającymi czynniki przeżycia. Omawia znaczenie uświadomienia pasażerów o systemach mocowania i mechanizmach otwierania drzwi, podstawowych wskazówkach dot. przeżycia i najważniejszych rzeczach, jakie pilot może zrobić, aby zmaksymalizować szanse bycia odnalezionym po wypadku.


Cały materiał dostępny jest w języku angielskim i na jego obejrzenie należy przeznaczyć niecałe 20 min.

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus