Przejdź do treści
B-21 Raider - wizualizacja (fot. northropgrumman.com)
Źródło artykułu

Amerykańskie siły powietrzne zaprezentują w piątek najnowocześniejszy bombowiec świata

Siły Powietrzne USA i przedsiębiorstwo Northrop Grumman planują w piątek zaprezentować najnowszy, niewykrywalny bombowiec o nazwie B-21 Raider – poinformowała w środę stacja Fox News.

B-21 Raider jest wyposażony w technologię stealth (mającą na celu zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu znanymi metodami obserwacji – ludzkim wzrokiem i słuchem oraz metodami technicznymi, w tym radarem – PAP). Samolot będzie mógł wykonywać misje konwencjonalne i nuklearne dalekiego zasięgu.

"B-21 jest najbardziej zaawansowanym samolotem wojskowym, jaki kiedykolwiek zbudowano i jest produktem pionierskiej innowacji i doskonałości technologicznej" – powiedział w komunikacie prasowym Doug Young, dyrektor generalny w Northrop Grumman Aeronautics Systems. "Raider pokazuje poświęcenie i umiejętności tysięcy ludzi tworzących ten samolot" – dodał.

Northrop Gunman otrzymał w 2015 roku kontrakt na zaprojektowanie i budowę najbardziej zaawansowanego samolotu uderzeniowego na świecie – przypomniała Fox News. Szacunkowy koszt produkcji i wprowadzenia do użytku jednego egzemplarza bombowca wynosi około 2 miliardy dolarów.

Obecnie firma ma sześć samolotów, które zostały zmontowane w Palmdale w Kaliforni i tam stacjonują. Pierwszy B-21 ma odbyć lot w 2023 roku – napisała Fox News.

B-21 Raider został nazwany na cześć historycznych Doolittle Raiders, żołnierzy Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, którzy są znani z niespodziewanego ataku na Japonię podczas II wojny światowej 18 kwietnia 1942 r., który zmusił Japończyków do wycofania sił bojowych do obrony kraju i podniosły morale wśród Amerykanów i sojuszników USA za granicą.

10 faktów na temat B-21 Raider firmy Northrop Grumman na stronie www.northropgrumman.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony