Tajlandia wybiera H135 do szkolenia pilotów wojskowych

Śmigłowiec H135, fot. Aerocontact

Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii (RTAF) zamówiły sześć dwusilnikowych śmigłowców Airbus Helicopters H135 na potrzeby programu doskonalenia szkolenia pilotów wojskowych. Jest to pierwszy przypadek zakupu przez RTAF wiropłatów do tego typu zadań. Zostaną one użyte do wielu misji szkoleniowych, w tym początkowego szkolenia w locie. Uzupełnią flotę H225M, zwiększając do 18 liczbę śmigłowców dostarczonych RTAF przez Airbusa.

„Jesteśmy zaszczyceni decyzją RTAF o powiększeniu floty o H135. Śmigłowiec ten posiada certyfikat FAA do lotów według wskazań przyrządów (IFR) i jest dobrze oceniany przez klientów wojskowych na całym świecie ze względu na jego wszechstronność, doskonałe osiągi oraz niezawodność. Stąd nasza pewność, że H135 jest idealną platformą dla potrzeb szkoleniowych sił powietrznych”, powiedział Fabrice Rochereau, dyrektor Airbus Helicopters ds. sprzedaży w regionie Azji i Pacyfiku.

„Oczekujemy, że od 2021 roku H135 zwiększy zdolności szkoleniowe RTAF, i że od tego czasu każdy pilot nauczy się latać śmigłowcem dzięki szkoleniu na H135 i płynnie przejdzie do latania bardziej skomplikowanymi maszynami”, dodał. Agencje wojskowe na całym świecie użytkują ponad 130 śmigłowców H135 do misji szkoleniowych. Trzytonowy H135 jest sprawdzonym wzorcem dla śmigłowców wojskowych, łącznie wylatał już ponad 320 000 godzin podczas misji szkoleniowych. Nowe zamówienie zwiększa globalną flotę do 11 klientów wojskowych.

Wyposażony w najnowocześniejszy pakiet awioniki Helionix firmy Airbus Helicopters, H135 oferuje optymalne warunki bezpieczeństwa dla szkolenia podstawowego i zaawansowanego, zapewniając jednocześnie łatwe i bezpieczne przejście pilota na bardziej zaawansowane śmigłowce.

Ponadto każdy H135 dla RTAF zostanie wyposażony w dwie zewnętrzne kamery, zapewniające pilotom widoczność otoczenia na zewnątrz w zakresie 360 stopni. Śmigłowce będą też posiadać systemy taktyczne i ruchomą mapę Euronav7, zwiększające świadomość sytuacyjną, oferujące jednocześnie najwyższy poziom funkcjonalności, możliwości interfejsu i elastyczności, aby sprostać wymagającym wymaganiom misji RTAF. Dodatkowo H135 zostaną wyposażone w systemy klimatyzacji, przyciemniane szyby i fotele pilotów z regulacją wysokości, aby zwiększyć komfort lotu.

Podpisana umowa obejmuje kompleksowe wsparcie obsługowe w ramach programu wsparcia dostępności godzinowej HCare Smart oraz usługi organizacji zarządzania ciągłą zdatnością do lotu.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus