Satelity z serii Plejady przygotowywane do wyniesienia na orbitę

Satelity z serii Plejady, fot. Airbus

Pierwsze dwa zbudowane przez Airbusa satelity obserwacyjne typu Pléiade Neo są właśnie poddane wszechstronnym testom sprawdzającym ich gotowość do misji wokółziemskiej. W trakcie testów satelity podlegają sprawdzeniu pod kątem odporności na działanie ekstremalnych temperatur, próżni, wibracji i hałasu, a także badany jest wpływ, jakie wywierają na nie interferencje elektromagnetyczne. Dzięki temu będą one w stanie wytrzymać trudne warunki, których doświadczą podczas startu i pobytu w kosmosie.

Pierwsze dwie satelity nowej generacji, zapewniające bardzo wysoką rozdzielczość zobrazowania, są szykowane do wyniesienia na orbitę zgodnie z planem w połowie 2020 roku. Dołączą do znajdującej się tam już konstelacji satelitów optycznych i radarowych Airbusa, zwiększając zarówno częstotliwość rewizyt nad obszarem zainteresowania, jak i rozdzielczość uzyskiwanych zobrazowań powierzchni globu.

W całości finansowana, produkowana, będąca własnością i obsługiwana przez Airbusa konstelacja satelitów Pléiade Neo zapewni klientom instytucjonalnym i komercyjnym dostęp do wysokiej jakości zobrazowań Ziemi przez najbliższe 12 lat. Każdy satelita codziennie zasili bazę danych Airbusa zdjęciami terenu o powierzchni pół miliona km² w rozdzielczości 30 cm. Uzyskane zobrazowania będą przesyłane do platformy internetowej OneAtlas, dzięki innowacyjnej architekturze segmentu naziemnego opartej na chmurze, umożliwiającej klientom natychmiastowy dostęp do świeżych i zarchiwizowanych danych oraz danych analitycznych.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus