Satelity Pléiades Neo – drugi obiekt na orbicie

Pléiades Neo 4, drugi satelita konstelacji obserwacyjnej Pléiades Neo Earth (fot. Airbus)

Pléiades Neo 4, drugi satelita konstelacji obserwacyjnej Pléiades Neo Earth, został minionej nocy pomyślnie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Gujany Francuskiej przez europejską rakietę Arianespace Vega.

Pléiades Neo 4 opuścił rakietę nośną bardzo blisko docelowej orbity polarnej, synchronicznej wobec Słońca (620 km nad Ziemią), którą osiągnie w ciągu najbliższych kilku dni. Trafi na tą samą orbitę, co bliźniaczy Pléiades Neo 3, lecz będzie wobec niego przesunięty w fazie o 180°. W ten sposób zacznie się tworzenie nowej konstelacji satelitów obserwacyjnych, umożliwiających codzienne obrazowanie dowolnego miejsca na Ziemi w podstawowej rozdzielczości 30 cm. Gdy konstelacja zostanie ukompletowana (czyli będą w niej 4 satelity) zobrazowanie takie będzie wykonywane od dwóch do cztery razy dziennie.

„Pléiades Neo zaoferuje klientom najlepsze w swojej klasie możliwości i znacznie wzmocni naszą pozycję na rynku zobrazowań o bardzo wysokiej rozdzielczości”, powiedział François Lombard, szef działu systemów rozpoznawczych w Airbus Defence and Space. „Pierwsze zdjęcia z Pléiades Neo 3 są wyjątkowe i potwierdzają, że podjęliśmy właściwe decyzje pod względem tego projektu, pozwalające sprostać coraz bardziej wymagającym klientom z branży zobrazowań geoprzestrzennych”.

Złożona z czterech identycznych satelitów konstelacja Pléiades Neo w 100% produkowana, będąca własnością i eksploatowana przez Airbusa będzie oferować zdjęcia wykonane w zasadniczej 30 cm rozdzielczości dla pasów terenu o szerokości 14 km, najszerszych dla tej kategorii satelitów. Dzięki wyjątkowym cechom będzie w stanie obfotografować całą powierzchnię Ziemi pięć razy w roku. Pléiades Neo mają współpracować z istniejącymi satelitami Pléiades i resztą floty satelitów obserwacji Ziemi składającej się z kilkunastu pojazdów orbitalnych Airbusa.

Na pokładzie kompaktowego Pléiades Neo znajduje się instrument optyczny nowej generacji z węglika krzemu, oparty na technologii, którą Airbus wprowadził na rynek na początku XXI wieku. Konstelacja Pléiades Neo skorzysta też z laserowych łączy wymiany danych i łączności radiowej w paśmie pasma Ka do współpracy z satelitami geostacjonarnymi Airbus SpaceDataHighway (EDRS), co umożliwi przejęcie z Ziemi pilnego zadania rozpoznawczego w 30-40 minut, by szybko zareagować w najbardziej krytycznych sytuacjach.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus