Pierwszy airbus A380 dla All Nippon Airways otrzymał specjalne malowanie

Pierwszy A380 zamówiony przez japońskie linie ANA opuszcza hangar malarski w Hamburgu (fot. Airbus)

Pierwszy A380 zamówiony przez japońskiego przewoźnika All Nippon Airways (ANA) opuścił właśnie hangar malarski w zakładach Airbus w Hamburgu w jedynym w swoim rodzaju malowaniu tych linii, stylizowanym na hawajskiego zielonego żółwia morskiego.

Linie ANA złożyły wiążące zamówienia na trzy egzemplarze A380, stając się pierwszym japońskim nabywcą tych gigantycznych samolotów pasażerskich. Pierwszy z nich trafi do przewoźnika w pierwszym kwartale 2019 r. i będzie obsługiwać popularną wśród urlopowiczów trasę Narita–Honolulu.

Wszystkie trzy A380 linii ANA będą nawiązywać swoim malowaniem do Hawajów – to właśnie w tym regionie świata można spotkać zielone żółwie morskie. Pierwszy samolot został pomalowany w tonacji niebieskiej, drugi będzie zielony, a trzeci – pomarańczowy. Wzór malowania opracowany dla trzech A380 przygotowywanych dla ANA należy do najbardziej skomplikowanych, jakie kiedykolwiek zaprojektowano dla samolotów Airbus. Rysunek naniesiony na około 3600 m. kw. powierzchni pierwszego z tych samolotów zajął ekipie malarskiej aż 21 dni i wymagał użycia 16 różnych kolorów.

Maszynę czekają teraz prace nad wyposażeniem kabiny pasażerskiej, po których przejdzie ona na lotnisku w Hamburgu serię prób naziemnych i lotów próbnych, podczas których drobiazgowo przetestowane zostaną wszystkie systemy kabiny pasażerskiej, w tym wentylacja i klimatyzacja, oświetlenie, kuchnie, toalety, fotele i system rozrywki pokładowej. Równolegle inżynierowie Airbus przeprowadzą także zaawansowane próby parametrów użytkowych samolotu, po czym poleci on z powrotem do Tuluzy, gdzie wykonane zostaną ostatnie przygotowania przed jego przekazaniem liniom ANA.

All Nippon Airways to jeden z najbardziej prestiżowych przewoźników lotniczych na świecie. Nic więc dziwnego, że władze linii zdecydowały się skorzystać ze sprawdzonych zalet operacyjnych A380 – samolotu cieszącego się na całym świecie wyjątkowym zainteresowaniem pasażerów. Oferujący pasażerom najwięcej miejsca ze wszystkich współczesnych odrzutowców pasażerskich A380 to jednocześnie najskuteczniejsze rozwiązanie na ciągle rosnący ruch na najczęściej używanych trasach świata – samolot ten pozwala przewieźć więcej pasażerów na raz, zmniejszając liczbę potrzebnych lotów, a co za tym idzie, obniżając ponoszone przez linie koszty operacyjne i ilość trafiającego do atmosfery dwutlenku węgla.

Według stanu na koniec listopada spółka Airbus przekazała swoim odbiorcom 232 samolotów A380, które znajdują się obecnie w użytku u 14 przewoźników na całym świecie.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus