Międzynarodowy konkurs firmy Airbus „Pomysły z polotem” (Fly your ideas)
Polscy studenci mogą przedstawić innowacyjne pomysły na ekologiczne latanie i powalczyć o nagrodę - 30 000 euro
Rusza druga edycja międzynarodowego konkursu firmy Airbus „Pomysły z polotem” (Fly your ideas), którego tematem jest ekologiczny transport lotniczy
Studenci polskich uczelni mogą mieć wpływ na przyszłość branży lotniczej i wygrać 30 000 euro w międzynarodowym konkursie „Pomysły z polotem”, ogłoszonym dziś przez firmę Airbus na międzynarodowej wystawie lotniczej w Farnborough w Wielkiej Brytanii.
Konkurs Airbusa Fly Your Ideas -„Pomysły z polotem”, zachęca studentów z całego świata do tworzenia nowych koncepcji na ekologiczne podróże samolotem. Organizowany co dwa lata konkurs obejmuje trzy rundy o rosnącym poziomie trudności. Prace studentów oceniane będą przez jury złożone z ekspertów firmy Airbus oraz ekspertów z branży. Finał konkursu odbędzie się w przyszłym roku latem, w czasie salonu lotniczego Le Bourget we Francji. Zwycięski zespół podzieli się nagrodą w wysokości 30 000 euro, natomiast zdobywcy drugiego miejsca otrzymają 15 000 euro.
W konkursie startować mogą studenci wszystkich kierunków – inżynierii, marketingu, biznesu czy też filozofii – dowolnej płci i narodowości. Prace konkursowe mogą dotyczyć dowolnego aspektu „Ekologicznego Cyklu Życia”, czyli innowacyjnej strategii firmy Airbus, której celem jest stosowanie ekologicznych rozwiązań w samolotach i procesach produkcyjnych. Składa się ona z pięciu etapów: projektowania, łańcucha dostaw, produkcji, operacji lotniczych i wycofywania samolotów z eksploatacji.
Pomysły z Polotem 2011 (FYI 2011) to kolejna edycja konkursu zorganizowanego po raz pierwszy w październiku 2008 roku. W pierwszej edycji wzięło udział 2 350 studentów z ponad 80 państw, a pierwsze miejsce zajął wielonarodowy zespół COz z Uniwersytetu Queensland. Wyniki ogłoszone zostały podczas salonu Le Bourget 2009. Zwycięski projekt dotyczył wykorzystania pionierskich materiałów kompozytowych wytworzonych z naturalnych włókien rącznika pospolitego w kabinach samolotów. Studenci pokazali, jak uniezależnić się od nieodnawialnych surowców oraz poprawić parametry ekologiczne maszyn złomowanych po okresie eksploatacji, tym samym przyczyniając się do ograniczenia szkodliwych związków węgla (carbon footprint) w przemyśle lotniczym.
Benjamin Lindenberger (27), członek zwycięskiego zespołu COz, powiedział: „Wygrana w konkursie FYI 2009 była dla nas wielkim przeżyciem, ale równie cenna była szansa współpracy ze specjalistami firmy Airbus, a także możliwość zdobycia branżowej wiedzy i wszechstronnych umiejętności.”
Ogłaszając otwarcie konkursu FYI 2011, Charles Champion, wiceprezes firmy Airbus ds. inżynierii i projektowania oraz patron konkursu, powiedział: „Konkurs Fly Your Ideas to niepowtarzalna okazja dla studentów, by kształtować ekologiczną przyszłość branży lotniczej. Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi na świecie do tworzenia innowacyjnych pomysłów na ekologiczne podróżowanie samolotem i realizowanie idei zrównoważonego rozwoju. Konkurs pozwala także firmie Airbus na nawiązanie kontaktu ze studentami i zespołami badawczymi w celu oceny nowych możliwości w zakresie badań i technologii, które z kolei zaspokoją rosnące zapotrzebowanie na usługi transportu lotniczego przy ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Aby wziąć udział w konkursie FYI 2011, należy zarejestrować zespół złożony z 3-5 osób na stronie konkursu do dnia 30 listopada 2010 roku. Aby uzyskać dalsze informacje i zarejestrować się, należy wejść na stronę: www.airbus-fyi.com
Projekty konkursowe można składać do 10 grudnia 2010 roku. Zespoły zakwalifikowane do drugiej rundy będą mogły rozwinąć wstępne pomysły z pomocą pracowników firmy Airbus. W czerwcu 2011 roku pięć finałowych zespołów odwiedzi Paryż, gdzie zaprezentuje swoje prace niezależnemu jury, w którym zasiądą również eksperci branżowi. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas ceremonii rozdania nagród FYI 2011.
Warunki uczestnictwa w konkursie FYI 2011:
W konkursie mogą wziąć udział studenci studiów dziennych lub zaocznych dowolnej uczelni wyższej przyznającej stopnie naukowe, studiujących na dowolnym kierunku studiów magisterskich lub doktorskich
Udział w konkursie mogą wziąć 3-5 osobowe zespoły, które zarejestrują się na stronie FYI – www.airbus-fyi.com – do dnia 30 listopada 2010 roku
Zespół powinien posiadać nazwę oraz wyznaczonego rzecznika zespołu
Każdy zespół powinien posiadać opiekuna akademickiego, czyli pracownika uczelni, z której pochodzi
Na początku każdej z rund konkursowych rzecznicy zespołów otrzymają instrukcje (Briefing Pack)
Instrukcje prezentują kryteria oceny oraz format prac wymagany na danym etapie konkursu
W przypadku wątpliwości, organizatorzy konkursu FYI zwrócą się o ich wyjaśnienie do rzecznika zespołu
Uczestnicy mogą należeć tylko do jednego zespołu.
Komentarze