Linie JetBlue odebrały samolot A321LR w standardzie Airspace

A321LR w barwach linii JetBlue, fot. Airbus

29 kwietnia 2021 r. – amerykański przewoźnik JetBlue Airways odebrał pierwszy z 13 zamówionych samolotów A321LR, wyposażonych w kabinę pasażerską wykonaną przez Airbusa w standardzie Airspace. Nowe A321LR pozwolą JetBlue zrealizować plan otwarcia długo oczekiwanych połączeń transatlantyckich, począwszy od bezpośrednich lotów do Londynu jeszcze w tym roku. Oprócz 13 wspomnianych A321LR linia zamówiła 57 A321neo, które również otrzymają kabiny Airspace. Za sprawą wprowadzenia standardu Airspace na pokład samolotów wąskokadłubowych, osoby podróżujące A321 JetBlue będą pierwszymi, którzy docenią wielokrotnie nagradzany styl projektowania kabin Airbusów i doświadczą wygody dostępnej dotąd pasażerom szerokokadłubowych samolotów A330neo i A350.

Robin Hayes, prezes JetBlue Airways Corp., powiedział: „Niecierpliwie czekamy na wprowadzenie wąskokadłubowych Airbusów A321LR z kabiną Airspace do obsługi tras transatlantyckich. Samoloty te pozwolą nam zaoferować klientom obsługę w butikowym stylu, zapewniając jednocześnie dużo przestrzeni osobistej, większe schowki podsufitowe, indywidualne oświetlenie i wygląd przypominający wnętrza maszyn szerokokadłubowych”.

„Cieszymy się, że JetBlue wyznacza kolejny trend na rynku i wprowadza nową kabinę Airbusa do oferty lotów dalekodystansowych”, powiedział Christian Scherer, dyrektor handlowy Airbusa. „Wyjątkowy komfort i wrażenia z transatlantyckich lotów na pokładach A321LR spowodują, że zarówno JetBlue, jak i ich pasażerowie oraz załogi poczują się świetnie!”

Kabina Airspace wprowadza do rodziny samolotów A320 następujące udogodnienia dla pasażerów: unikalne powitalne i konfigurowalne oświetlenie (pomaga zredukować jet lag); nowe, cieńsze panele na ścianach bocznych dla dodatkowej przestrzeni osobistej na poziomie ramion; lepszy widok przez okna dzięki przeprojektowanym ramkom i całkowicie zintegrowanym roletom; najnowsze technologie pełnego oświetlenia LED; największy schowek podsufitowy w klasie oraz nowe toalety z funkcjami bezdotykowymi i powierzchniami przeciwbakteryjnymi, sprzyjającymi utrzymaniu higieny.


Oprócz tych elementów Airspace, szeroki przekrój kabiny maszyn z rodziny A320 umożliwi JetBlue zaoferowanie podróżnym komfortu na długich dystansach we wszystkich klasach. 24 pasażerów klasy premium Mint doceni w pełni rozkładane fotele z adaptacyjnym materacem w prywatnych apartamentach, zaś 114 pasażerów klasy ekonomicznej ucieszą najszersze 18,4-calowe fotele z wyprofilowanym miejscem na oparcie kolan. Większość foteli klasy ekonomicznej będzie oferować możliwość pełnego pochylenia oparć, podczas gdy cztery ich rzędy udostępnią jeszcze więcej miejsca na nogi dla każdej zajmującej je osoby.

Pasażerowie samolotów A321LR linii JetBlue będą mogli pozostawać w kontakcie ze światem podczas całego lotu dzięki nieograniczonemu, bezpłatnemu szybkiemu Wi-Fi, udostępnianemu przez przewoźnika. Ponadto będą mieli dostęp do wyselekcjonowanych kanałów TV nadawanych na żywo, poświęconych wiadomościom i sportowi, a także obszernej biblioteki rozrywek multimedialnych dzięki ekranom montowanym w oparciach foteli. Fotele będą wyposażone w łatwo dostępne złącza zasilające, w tym gniazda AC i USB-C, co pozwoli utrzymać pełne naładowanie urządzeń osobistych. Dostęp do bogatej oferty usług rozrywkowych i łączności dla każdego pasażera to nie wszystko. Wyposażenie foteli w A321LR pozwoli pasażerom na dokonywanie zdalnego wyboru posiłków dla siebie, bezpośrednio na ekranie oparcia siedzenia.

Informacja o tym, że JetBlue zostanie pierwszym użytkownikiem samolotów Airbus z rodziny A320 wyposażonych w kabinę w standardzie Airspace została ogłoszona na targach APEX Expo w Long Beach w 2017 roku. Po tym obwieszczeniu Airbus i JetBlue podjęły współpracę, aby zapewnić pasażerom nowy poziom komfortu podróży samolotami A321LR wyposażonymi w Airspace.

Współpraca Airbusa i JetBlue wystartowała w 1999 r., gdy linia zaczęła działania i odebrała pierwszego A320. Dwa lata później firma zamówiła 48 samolotów Airbusa. Po latach szybkiego rozwoju JetBlue użytkuje obecnie ponad 200 samolotów A320 i A321 i ma zamówionych kolejnych około 70 - w tym A321LR, a także innych wariantów A321neo – z których wszystkie otrzymają wnętrza w standardzie Airspace. Ponadto amerykański przewoźnik zamówił najmniejsze wąskokadłubowe samoloty Airbusa, A220, z których pierwszy wkrótce wejdzie do służby.

A321LR, wywodzący się z rodziny A320neo, zapewnia osiągnięcie 30-procentowej oszczędności w zużyciu paliwa i prawie 50-procentowej redukcji hałasu w porównaniu z poprzednimi generacjami samolotów. Jego zasięg zwiększony do 4000 nm (7400 km), pozwala przewoźnikom uruchamiać nowe trasy długodystansowe, w tym transatlantyckie. A321LR oferuje najwyższy komfort podróży, znany dotychczas tylko pasażerom maszyn szerokokadłubowych. Dzięki takim samolotom linie obniżą koszty operacyjne i skorzystają z wyjątkowego podobieństwa poszczególnych wariantów maszyn Airbusa.

Na koniec marca br. Airbus dysponował potwierdzonymi zamówieniami od ponad 120 klientów z całego świata na 7450 samolotów z rodziny A320neo.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus