Dziewiczy lot pierwszego A220-300 przeznaczonego dla Air Canada

 A220-300 Air Canada - start (fot. Airbus)

Pierwszy samolot A220-300 przeznaczony dla towarzystwa Air Canada wykonał pierwszy lot testowy z lotniska w Mirabel, gdzie znajduje się kanadyjska linia montażu końcowego tych maszyn. Za kilka tygodni samolot należący do partii 45 maszyn tego typu zamówionych przez przewoźnika, zostanie dostarczony do bazy Air Canada w Montrealu.

Wraz z rozpoczęciem lotów komercyjnych A220 na początku 2020 r. flagowy przewoźnik Kanady stanie się pierwszym w tym kraju użytkownikiem nowej rodzimej konstrukcji. Stanie się także pierwszym przewoźnikiem w Ameryce Płn., eksploatującym wariant A220-300.

Air Canada planuje wykorzystywać A220 na trasach krajowych w Kanadzie, a także w lotach do Stanów Zjednoczonych. Wyjątkowe wydajność i zasięg A220 pozwolą linii lotniczej już od wiosny 2020 roku obsługiwać nowe połączenia, takie jak Montreal-Seattle i Toronto-San Jose.

Wyposażony w najnowsze technologie, A220 jest najcichszym, najczystszym i najbardziej ekologicznym samolotem w swojej kategorii. Generuje o 50% mniejszy hałas w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji, zużywa o 20% mniej paliwa w przeliczeniu na fotel pasażerski i emituje o 50% mniej dwutlenku azotu niż konkurencyjne wąskokadłubowce.

Obecnie sześć linii lotniczych w Azji, Ameryce, Europie i Afryce użytkuje około 100 maszyn A220, co dowodzi wielkiej wszechstronności najnowszego członka rodziny Airbusa.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus