Airbus wprowadza samolot korporacyjny ACJ350 XWB z kabiną Easyfit

Airbus wprowadza samolot korporacyjny ACJ350 XWB z kabiną Easyfit (fot. Airbus)

Airbus wprowadza nową, korporacyjną wersję popularnego samolotu A350 XWB z aranżacją kabiny Easyfit, rozszerzając w ten sposób swoją rodzinę odrzutowców korporacyjnych o model oferujący większą przestrzeń w kabinie oraz  komfort.

Samolot o nazwie ACJ350 XWB w wersji -900 oferuje kabinę o powierzchni 270  m2. Wariant o bardzo dalekim zasięgu może przewozić 25 pasażerów na odległość 20 000 kilometrów lub pozostawać w powietrzu przez 22 godziny, co oznacza, że jest obecnie najnowocześniejszym i oferującym największe możliwości odrzutowcem korporacyjnym.

Skrót XWB oznacza Xtra Widebody – wyjątkowo szeroki kadłub, dzięki któremu ACJ350 zapewnia wyjątkowy komfort, wyjątkowo innowacyjne technologie, wyjątkową efektywność i wyjątkową łatwość instalacji wyposażenia.

Samoloty szerokokadłubowe, takie jak ACJ350, mają powierzchnię równoważną kilku domom, więc stworzenie kabiny pasażerskiej spełniającej surowe wymogi certyfikacji bywa trudne, zwłaszcza kiedy instaluje się ją w kadłubie wykonanym z nowoczesnych materiałów, takich jak włókno węglowe.

Dlatego w węglowym kadłubie ACJ350 wstępnie zainstalowano setki punktów montażowych, które bardzo ułatwiają pracę instalatorom wyposażenia kabiny. Ponadto Airbus ściśle współpracował z kilkoma firmami specjalizującymi się w montażu wyposażenia kabiny, aby zagwarantować swoim klientom bezproblemowe wykończenie samolotów.

Dostawy modelu Airbus A350-900 dla linii lotniczych rozpoczęły się w grudniu 2014 r. Wliczając wersję A350-1000, która jest obecnie opracowywana i ma wejść do służby w 2017 r., rodzina A350 zdobyła już około 800 zamówień od ponad 40 klientów.

Podobnie jak wszystkie airbusy, ACJ350 zapewnia funkcje, które w wielu samolotach są niedostępne lub oferowane za dodatkową opłatą, takie jak usprawniona ochrona systemów sterowania elektronicznego (fly-by-wire), scentralizowany serwis, który oszczędza czas i koszty, a także szerokie zastosowanie materiałów ograniczających wagę samolotu i nakład prac konserwacyjnych.

Ponadto ACJ350 XWB standardowo oferuje nowe funkcje, takie jak pokładowy system nawigacji po porcie lotniczym (OANS), który przypomina GPS w samochodzie, oraz system zapobiegający przekroczeniu drogi startowej (ROPS), który pomaga pilotom uniknąć wyjechania poza pas, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Ponad 180 odrzutowców korporacyjnych firmy Airbus lata na każdym kontynencie, łącznie z Antarktydą, co ilustruje ich popularność i wszechstronność.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus