Airbus kwalifikuje 50 zespołów do kolejnej rundy konkursu Fly Your Ideas
Bezprecedensowa liczba uczestników z całego świata proponuje innowacje, które mogą zmienić przyszłość lotnictwa.
Rekordowa liczba 5499 studentów z całego świata zarejestrowała swój udział w piątej edycji Fly Your Ideas (Pomysły z polotem), międzynarodowego konkursu dla studentów organizowanego przez Airbus we współpracy z UNESCO.
Grupa 60 ekspertów i innowatorów Airbusa oceniła pomysły zgłoszone przez 356 zespołów z 89 krajów. Rygorystyczna analiza odbyła się w czterech różnych zakładach Airbusa we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a 50 studenckich zespołów zakwalifikowało się do drugiej rundy konkursu, która rozpocznie się w styczniu 2017 r.
Najliczniej reprezentowane są zespoły z regionu Azji i Pacyfiku. W skład 50 zespołów wchodzi 202 studentów reprezentujących 38 różnych narodowości. 52 proc. zespołów składa się ze studentów płci męskiej i żeńskiej, a dwie trzecie są w jakiś sposób zróżnicowane, na przykład ich członkowie pochodzą z różnych krajów lub studiują różne kierunki. Odzwierciedla to nacisk, jaki Airbus kładzie na różnorodność postrzeganą jako ważny czynnik innowacyjności i sukcesu.
Do innowacyjnych pomysłów 50 wybranych zespołów należą m.in. zrobotyzowane wózki bagażowe, fotele pasażerskie dostępne od zewnątrz samolotu, nowe rozwiązania do pozyskiwania energii oraz zastosowania rzeczywistości wirtualnej.
– Fly Your Ideas to naprawdę wyjątkowy konkurs, a my jesteśmy dumni z zaangażowania pracowników Airbusa, którzy wspierają go jako oceniający, mentorzy lub eksperci – powiedział Charles Champion, wiceprezes Airbusa ds. inżynierii. – Oferujemy studentom rzadką okazję bezpośredniego kontaktu z doświadczonymi specjalistami z całej firmy. Z kolei nasi eksperci skorzystają na bezpośrednich interakcjach z uzdolnionymi ludźmi z całego świata, dzielącymi tę samą pasję dla jednej z najbardziej ekscytujących branż.
Każdy zespół ma 100 dni na dopracowanie i rozwinięcie swoich pomysłów. Pięć najlepszych zespołów przejdzie do rundy trzeciej i spędzi tydzień w laboratoriach „ProtoSpace” w centrali Airbusa w Tuluzie, gdzie będą pracować nad prototypem, testować i wizualizować swoje koncepcje z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu oraz indywidualnego doradztwa pracowników Airbusa. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 30 000 euro, a zdobywcy drugiego miejsca – 15 000 euro podczas finału, który odbędzie się w maju 2017 roku.
Od stycznia 2017 r. 50 zespołów zacznie rozwijać swoje pomysły i informować o postępach poprzez publikowanie zdjęć, szkiców i historii w witrynie www.airbus-fyi.com.
Komentarze