Airbus i Dassault Systèmes będą współpracować przy budowie europejskiego przemysłu lotniczego przyszłości

Airbus – flaga (fot. Airbus)

Airbus i Dassault Systèmes podpisały Protokół Uzgodnień, zgodnie z którym przez pięć lat będą współpracować przy wdrażaniu aplikacji do obsługi projektowania 3D, inżynierii, produkcji, symulacji i rozpoznania. Pozwoli to spółce Airbus zrobić duży krok na drodze do osiągnięcia celu w ramach realizacji transformacji cyfrowej i położyć podwaliny pod nowy europejski ekosystem przemysłowy w lotnictwie.  

Zgodnie z podpisanym dokumentem, Airbus wdroży platformę 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes, która – dzięki zastosowaniu jednego modelu danych oferującego użytkownikom ujednolicone środowisko pracy – zapewnia ciągłość cyfrową, od etapu projektowania do etapu działalności operacyjnej, w praktyce wdrażając projektowanie, produkcję i usługi cyfrowe we wszystkich pionach organizacyjnych i liniach produktowych spółki Airbus.

Cyfryzacja projektowania, produkcji i usług wytycza drogę prowadzącą do przełomowych rozwiązań w zakresie projektowania nowych produktów, wydajności operacyjnej, wsparcia i serwisowania, zadowolenia klientów i nowych modeli biznesowych, ponieważ stanowi przejście od sekwencyjnych procesów rozwojowych, w których kolejne etapy następują kolejno po sobie, do procesów równoległych. Zamiast koncentrować się w pierwszej kolejności na charakterystyce produktów, specjaliści Airbus będą mogli współtworzyć i rozwijać następne generacje samolotów wraz z zakładami produkcyjnymi, które będą je wytwarzać, zmniejszając koszty i skracać czas wprowadzenia na rynek.

„Nie mówimy tylko o digitalizacji lub wprowadzaniu technik 3D, lecz staramy się na nowo obmyślić sposób projektowania i eksploatacji samolotów, optymalizujemy i przyspieszamy nasze procesy z myślą o zadowoleniu klientów" – powiedział Guillaume Faury, prezes Airbus Commercial Aircraft. „Cyfrowe projektowanie, produkcja i usługi (DDMS) to katalizator zmian, korzystając z którego budujemy nowy model dla europejskiego przemysłu lotniczego, sięgając po najnowocześniejsze zdobycze techniki i technologie. Naszym celem jest takie skonfigurowanie produkcji, aby można było skrócić czas opracowywania produktów".

„Nie ma lepszego przykładu skrzyżowania technologii, nauki i sztuki od lotnictwa. Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak ewoluowała ta branża i znalazła się tam, gdzie jest obecnie, musimy stwierdzić, że jest to mieszanka technicznej sprawności, cyfrowej precyzji i inspiracji" – powiedział Bernard Charlès, wiceprezes i dyrektor generalny Dassault Systèmes. „Przemysł lotniczy ma udokumentowaną historię szybkiej transformacji, szybszą niż większość innych branż. Zapewnia wysokiej jakości innowacje i nowe usługi na potrzeby działalności operacyjnej w wysoce złożonych i regulowanych środowiskach. Platforma 3DEXPERIENCE przyspieszy cyfrową transformację spółki Airbus, pozwalając jej zbierać wnioski i czerpać wiedzę z całego swojego ekosystemu, aby dostarczać nowe metody pracy, możliwe jedynie w świecie cyfrowym".

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus