Przejdź do treści
Airbus BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemną próbę wibracyjną (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Airbus BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemną próbę wibracyjną

Niezwykły samolot transportowy o krok bliżej do pierwszego lotu. Pierwszy egzemplarz samolotu BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemne testy wibracyjne (GVT), spełniając wymóg niezbędny do otrzymania certyfikatu umożliwiającego mu odbycie pierwszego lotu, który producent zaplanował na lato tego roku.

Celem testu wibracyjnego jest pomiar zachowań dynamicznych płatowca i sprawdzenie poprawności modeli teoretycznych opracowanych dla różnych etapów lotu, np. zwrotów, lotu w porywach wiatru i lądowania. Dane uzyskane w toku prób pozwolą także dokładniej ustalić obwiednię obciążeń w locie dla tej konstrukcji.

Próbę GVT przeprowadzono w ośrodku ONERA we współpracy z DLR. Testy zajęły osiem dni i użyto w nich setek zewnętrznych czujników akcelerometrycznych, rejestrujących dane w trakcie pobudzania samolotu do drgań przez zestaw zewnętrznych siłowników i urządzeń generujących drgania sejsmiczne.

Projekt BelugaXL został uruchomiony w listopadzie 2014 r. w celu zbudowania statku powietrznego będącego w stanie sprostać wymogom transportowym i logistycznym Grupy Airbus, przewidywanym na okres rozpoczynający się w roku 2019. Bazą dla nowych samolotów transportowych do przewozu dużych ładunków jest wersja transportowa A330-200. Ekonomika projektu zakłada maksymalnie daleko idące wykorzystanie istniejących podzespołów i wyposażenia. Pierwsze pięć transportowców BelugaXL odbędzie loty w lecie bieżącego roku i ma wejść do eksploatacji w roku następnym.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony