Airbus A220 z kanadyjskim certyfikatem ETOPS

Airbus A220-300 w locie (fot. Airbus)

A220, najnowszy typ w ofercie samolotów komercyjnych Airbus, uzyskał od kanadyjskiego urzędu lotnictwa cywilnego Transport Canada certyfikat ETOPS zezwalający im na obsługę tras wymagających od nich zdolności do wydłużenia czasu lotu o 180 minut. Ten istotny sukces pewnością ułatwi operatorom samolotów A220 podjęcie decyzji o wdrożeniu ich na nowych, bezpośrednich trasach nad dużymi akwenami wodnymi oraz rozległymi niezasiedlonymi obszarami.

„Certyfikat ETOPS dla A220 to ważny, nowy atut tego modelu, powiększający i tak imponującą już listę zalet samolotów należących do bezkonkurencyjnej rodziny A220”, oświadczył Florent Massou, szef programu A220 w spółce Airbus.

„Jako jedyny produkowany obecnie samolot tej klasy zdolny do stromych podejść do lądowania i obsługi długich tras, A220 otwiera przed przewoźnikami nowe możliwości rozbudowy sieci połączeń”, dodał Rob Dewar, dyrektor ds. technicznych i wsparcia klienta programu A220.

A220 to pierwszy komercyjny samolot pasażerski z kanadyjskim krajowym certyfikatem ETOPS. Dla linii lotniczych użytkujących warianty A220-100 i A220-300 oznacza on możliwość kierowania tych samolotów na trasy przebiegające do 180 minut lotu od najbliższych lotnisk zapasowych.

Są to jedyne samoloty zbudowane specjalnie dla segmentu rynku lotniczego obejmującego samoloty liczące od 100 do 150 miejsc. Oferuje bezkonkurencyjną ekonomikę zużycia paliwa i komfort podróży typowy dla kabin samolotów szerokokadłubowych. A220 zawdzięcza swoje osiągi najnowocześniejszym rozwiązaniom aerodynamicznym, zastosowaniu najnowszych materiałów oraz najnowszej generacji silnikom turbowentylatorowym z przekładnią Pratt & Whitney typu PW1500G. Wszystkie te udoskonalenia owocują łącznie co najmniej o 20-procent niższym zużyciem paliwa w przeliczeniu na miejsce pasażerskie w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji. Pod względem zasięgu, zdolny obsługiwać trasy do 5920 km (3200 mil) A220 z powodzeniem dorównuje większym samolotom jednonawowym.

Ponad 537 złożonych do tej pory zamówień na te konstrukcje daje A220 świetną pozycję w wyścigu o miejsce lidera rynku samolotów w kategorii od 100 do 150 miejsc.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus