A400M certyfikowany do lotów z automatycznym sterowaniem na małej wysokości

A400 w niskim przelocie, fot. Airbus

Dzięki certyfikacji zdolności do lotu na małej wysokości z automatycznym sterowaniem osiągnięty został kolejny etap w rozwoju programu samolotu transportowego nowej generacji Airbus A400M. Pozwala to uzyskać wyjątkowe w tej klasie wojskowych samolotów transportowych zdolności operacyjne. Próby certyfikacyjne, przeprowadzone w kwietniu nad Pirenejami i środkową Francją, objęły loty na wysokości do 500 stóp (152 m), w tym przejście z lotu na małej wysokości do innych operacji, takich jak zrzut ładunku.
.
Pierwsza faza prób obejmowała operacje w warunkach meteorologicznych umożliwiających obserwację otoczenia (VMC). Druga faza prób, niezbędna do certyfikacji w warunkach meteorologicznych do lotu według wskazań przyrządów (IMC), bez widoczności otoczenia, odbędzie się drugim kwartale 2021 r.

Loty na małej wysokości z automatycznym sterowaniem są od dawna wykonywane przez pilotów samolotów myśliwskich, a jako wyjątkowa zdolność wojskowych samolotów transportowych zwiększają możliwości ukrywania się za przeszkodami terenowymi i przeżywalność A400M, czyniąc go trudniejszym do wykrycia w obszarach nieprzyjaznych i mniej wrażliwym na zagrożenia podczas lotu, w trakcie wykonywania tak istotnych zadań jak zrzuty ładunku, tankowanie paliwa, misje logistyczne lub operacje specjalne.

Informacja dodatkowa: załączone zdjęcie nie powstało podczas prób w locie opisanych w niniejszym komunikacie. Ukazuje ono A400M w barwach RAF podczas lotu na małej wysokości na poligonie Mach Loop w Walii w 2017 r. Autorem zdjęcia jest Scott Norbury.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus