Przejdź do treści
H225M Brazylii w morskiej konfiguracji bojowej (fot. Eny Miranda/Airbus Helicopters)
Źródło artykułu

Pierwszy H225M w wersji do zwalczania okrętów dostarczony Brazylii

Airbus Helicopters dostarczył marynarce wojennej Brazylii pierwszy śmigłowiec H225M w morskiej konfiguracji bojowej. Zwiększy on możliwości brazylijskiego użytkownika m.in. w zakresie zwalczania okrętów nawodnych i prowadzenia obserwacji morskiej. Będzie stacjonował w bazie marynarki wojennej w São Pedro d'Aldeia.

Morska wersja H225M została opracowana przez zespół inżynierów Helibras (brazylijskiej filii Airbus Helicopters). Jest najbardziej złożoną konfiguracją tego wielozadaniowego śmigłowca, jaka kiedykolwiek została wyprodukowana. Śmigłowiec został wyposażony m.in. w układ samoobrony IDAS-3, pociski MBDA Exocet AM39 B2M2, radar taktyczny APS143, a także komputer misji morskich N-TDMS (Naval Tactical Data Management System), opracowany we współpracy z firmami Atech i Airbus Defence and Space, który odpowiada za dowodzenie i kierowanie wszystkimi zabudowanymi systemami, w tym rakietowymi.

„Jesteśmy niezmiernie dumni z tego osiągnięcia, które potwierdza przemysłowe i techniczne kompetencje zespołów Airbus Helicopters we Francji i Brazylii pozwalające dostarczyć jedno z najnowocześniejszych na świecie rozwiązań brazylijskim siłom zbrojnym", powiedział Alberto Robles, szef działu Latin America w Airbus Helicopters. „Zaawansowane zdolności taktyczne oraz możliwości zwalczania okrętów nawodnych odpowiadają na najbardziej wymagające potrzeby brazylijskiej marynarki wojennej, otwierają też przed H225M nowe możliwości misji".

Ostatni etap strzelań pociskami Exocet AM39 B2M2 został pomyślnie przeprowadzony w czerwcu ubiegłego roku. Był to przełom w programie, umożliwiający certyfikację i produkcję śmigłowca.

Morska wersja H225M była elementem kontraktu podpisanego przez rząd Brazylii w 2008 roku, który obejmował dostawę 50 śmigłowców H225M trzem rodzajom sił zbrojnych tego kraju. Do dziś brazylijskie siły zbrojne odebrały 39 śmigłowców H225M, wszystkie z nich zostały zmontowane w kraju przez Helibras.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony