Pierwszy H145M dostarczony do Luksemburga

H145M do wykonywania misji obronnych i bezpieczeństwa dostarczony do Luksemburga (fot. Airbus Helicopters/Patrick Heinz)

Airbus Helicopters przekazał rządowi Wielkiego Księstwa Luksemburga pierwszy z dwóch śmigłowców wielozadaniowych H145M do wykonywania misji obronnych i bezpieczeństwa. Airbus zapewni odbiorcy także pakiet szkoleniowy i wsparcia. Dostawę drugiego śmigłowca zaplanowano przed końcem roku. Zaprezentowany 15 listopada H145M jest pierwszym śmigłowcem tego typu w Luksemburgu.

Maszyna została wyposażona w wyciągarkę, system szybkiego desantu linowego, wysoce wydajną kamerę, reflektor i zaawansowane systemy łączności. Przystosowano ją także do zamontowania lekkich osłon balistycznych. W projekcie śmigłowca uwzględniono najnowsze technologie umożliwiające działanie w niesprzyjających warunkach pogodowych i w nocy. H145M będzie bazował na lotnisku Luksemburg Findel, gdzie dziś został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie. Posada maksymalną masę startową 3,7 ton i będzie używany do szerokiego zakresu misji, w tym transportu żołnierzy i pasażerów, zadań rozpoznawczych, obserwacyjnych, ratownictwa i ewakuacji medycznej.

Śmigłowiec wejdzie do służby na początku 2020 roku.

H145M to sprawdzony, lekki, śmigłowiec dwusilnikowy. Pierwszy egzemplarz został dostarczony niemieckim siłom zbrojnym w 2015 roku. Zamówiły go też Węgry, Tajlandia i Serbia. Charakteryzuje się wysokim, 95-procentowym poziomem gotowości do wykonania misji.

Wiropłat napędzają dwa silniki Safran Arriel 2E, wyposażono go w system FADEC oraz awionikę Helionix. Posiada czteroosiowego autopilota zwiększającego bezpieczeństwo lotu i redukującego obciążenie pilota. H145M jest najcichszym śmigłowcem w swojej klasie.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus