Morska wersja bojowa śmigłowca H225M Caracal

Śmigłowiec H225M w morskiej wersji bojowej sił zbrojnych Brazylii (fot. Airbus Helicopters)

Helibras i Airbus Helicopters otworzyły nowy rozdział w historii wielozadaniowego śmigłowca H225M, oficjalnie prezentując pierwszy śmigłowiec w konfiguracji bojowej, przystosowanej do działań na morzu. Opracowana i zmontowana w Brazylii przez Helibras, lokalną spółkę zależną Airbus Helicopters, nowa wersja H225M jest zaprojektowana, by spełniać wysokie wymagania Marynarki Wojennej Brazylii i wykonywać misje zwalczania jednostek nawodnych i obserwacji morza.

Głównym elementem ewolucji H225M jest opracowane przez Helibras wyposażenie misji, obejmujące radar obserwacyjny APS-143, zaawansowany system samoobrony oraz zdolności rozpoznania źródeł promieniowania. Śmigłowiec jest też uzbrojony w dwa pociski przeciwokrętowe AM39 Exocet, a w ładowni umieszczono specjalną konsolę operatora, umożliwiającą dowódcy misji przegląd sytuacji taktycznej. Automatyczny system identyfikacji jednostek morskich (AIS) pozwala członkom załogi na gromadzenie informacji o jednostkach pływających.

„Jestem szczególnie dumny prezentując dzisiaj tę nową wersję H225M”, powiedział prezes Helibras Richard Marelli. „Ta najnowsza i unikatowa wersja H225M to świadectwo ciężkiej pracy naszych zespołów wykonanej tu, w Brazylii, w bliskiej współpracy z brazylijskimi siłami zbrojnymi. Pokazuje to także nasze zdolności do skutecznego przekazania technologii, umiejętności i wiedzy w Brazylii i nasze zobowiązanie do wsparcia rozwoju krajowego przemysłu lotniczego”.

Śmigłowiec zaprezentowany dziś w Itajubá będzie pierwszym H225M w morskiej wersji bojowej, który zostanie dostarczony Marynarce Wojennej Brazylii w 2018 r., po zakończeniu wojskowych prób certyfikacyjnych. Jest on częścią większego zamówienia na 50 śmigłowców H225M dla sił zbrojnych Brazylii, z których już 26 dostarczono Siłom Powietrznym, Marynarce Wojennej i Wojskom Lądowym. Helibras odpowiada za montaż końcowy H225M w Itajubá, w tym integrację wyposażenia misji, próby w locie i próby odbiorcze. Mając na celu uzyskanie 50% udziału elementów produkowanych w kraju do 2020 r., Helibras stworzył lokalny łańcuch dostaw, obejmujący ponad 37 brazylijskich firm.

H225M jest najnowszą wersją śmigłowca z rodziny wojskowych Super Puma / Cougar, których dostarczono ponad 500 na całym świecie. Dotychczas zamówiono 138 śmigłowców H225M Caracal dla sił zbrojnych Francji, Brazylii, Meksyku, Malezji, Indonezji, Tajlandii i Kuwejtu.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus